Yaklaşık 30 kişinin katılımıyla gerçekleşen programda Başkan Ateş “Yaptığımız işlerde en büyük paydaşımız basın mensupları” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Kahramanmaraş'taki basın mensuplarını unutmayan CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, gazeteciler onuruna yemek düzenledi.

Özel bir tesiste gerçekleştirilen toplantıda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, basın mensuplarının özgürce çalışmalarının demokratik ülkelerde olmazsa olmazı olduğunu hatırlattı.

Gazetecilerin demokratik düzenin devamı için mutlak suretle özgür olmalı ve özgürce işini yapabilmelidir" diyen Ünal, “Bugün Türkiye’de basın sektöründe çalışanların çok ciddi sıkıntıları var. Bunların en başında ekonomik sıkıntılar geliyor. Bugün Anadolu’daki basın yayın kuruluşlarında çalışan, görev yapan ne şartlarda görev yaptıkları en büyük şahitleri yerelde siyaset yapan bizleriz. Bu ekonomik sıkıntıların aşılmasıyla ilgili çok ciddi adımların atılması gerektiğini biliyor ve bunu zaman zamanda mevcut iktidara dillendiriyoruz.

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş:

“Yerel Basının Altına Dinamit Koyuldu”
İnternet haber sitelerini de basın kanunu içinde tanımlayan yasa hakkında konuşan Ateş, “Yerel basın için eleman çalıştırmak büyük sıkıntı. İstanbul basınına bu hükümetin kredi muslukları sonuna kadar açık oysa yerel basın ile ulusal basının paralel şekilde yol yürümesini istiyoruz. Basın bir vücuda benzer, yerel basın kalbin organlara kan pompaladığı kılcal damarlardır. Eğer onlar olmazsa, kalp çalışmaz. Son günlerde basın ile alakalı düzenlenen taslak ile ilgili yazılanları okuyoruz. Çıkartılacak yasa ile yerel basın bitirilme noktasına getirildi. Getirilen şartlarda eleman çalıştırmak doğru bir hareket ancak kaynak nerede? Ben Kahramanmaraş’ta 6 tane işçi çalıştıracak bir yayın kuruluşu olduğunu düşünmüyorum. Yerel basını sadece kamu reklamlarına mahkum etmek, yerel basının altına dinamit koymaktır” diye konuştu.

“Yerel Basının Sorunları Daha Ciddi Bir Şekilde Dile Getirilmeli”
Başkan Ateş, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Basın özgürce yazmalıdır, basın düşündüğünü ve bildiğini yazmalıdır. Biz gerçek anlamda bu işi yapan basın mensuplarının önünde saygı ile eğiliyoruz ve bizim bu süreçte onların yanında olmamız gerektiğini de biliyoruz. Yeni çıkacak yasa ile birlikte basın özgürlüğünün
güvence altına alınması gerektiğini söylüyoruz. Basın özgürlüğü konusunda çifte standarttan derhal vazgeçilmeli. Biz iktidar olduğumuzda yerel basın ile ilgili sorunları Ankara’da daha güçlü bir şekilde taşıyacağız ve daha net çözümler alacağız. Ben 25 yıldır bu camiadan her zaman arkadaşlık gördüm bu yüzden yerel basının sorunlarının Ankara’ya taşınması için elimizden geleni yapacağız.”