Türkiye'de Merkez Bankası'nın piyasada etkili olan iki önemli adımıyla ilgili olarak seçimlerin ilk turunun geride bırakıldığı geçen hafta önemli gelişmeler yaşandı. Kredi kartı nakit avans ve kuyum harcamalarına yönelik düzenlemenin pazartesi günü getirilmesi ve cuma günü kaldırılması, TL mevduat dönüşüm oranı ek hedefinin ise hala geçerli olmaya devam etmesi gibi adımlar sektörü etkiledi.

TL dönüşüm oranı ek hedefi, bankacılık sektörünü tam anlamıyla alt üst etti. Bankacılık sektörü kaynaklarına göre, uygulamanın devreye alındığı çarşamba günü banka yönetimleri acil toplantılar düzenledi ve nasıl bir yol izleyeceklerine karar vermeye çalıştı.

Bu uygulama, bankaları yüksek faiz vermeye yönlendiriyor ve bunu yapmayan bankaların sabit faizli menkul kıymet alımlarını artırma zorunluluğu doğuruyor. Kaynaklar, bankacılık sektörünün iki zarar arasından birini seçmek için risk analizi yaptığını belirtti.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık verilerine göre, kur korumalı mevduat büyüklüğü 12 Mayıs itibarıyla 2 trilyon 346 milyar 755 milyon TL'ye ulaştı. Bu, geçen yılsonundan bu yana 931 milyar 452 milyon TL'lik bir artışı temsil ediyor. Kaynaklar, sektörün KKM faizine prim uygulamasının başlamasıyla tüzel kişilerin dövizden dönüşlü KKM hesaplarının daha hızlı arttığına dikkat çekti.

Seçim öncesi 1.5 ayda KKM hesaplarının 31 milyar dolar arttığı ve 119.9 milyar dolara ulaştığı biliniyor. BDDK verilerine göre KKM, toplam döviz ve TL mevduatın yüzde 22.5'ini oluşturuyor. Ancak uzmanlar, KKM'nin döviz endeksli bir hesap olduğunu ve döviz mevduatıyla birlikte değerlendirildiğinde KKM ve yabancı para mevduatının toplam mevduatın yüzde 62.7'sine dayandığına dikkat çekti.

KKM dönüşlerinin son haftalarda yoğunlaştığı belirtiliyor. Seçim öncesi son üç işlem günü ve seçim sonrası ilk hafta, sektörde KKM dönüşlerinin yoğun olduğu ve KKM'den çıkış yapanların dövizlerini talep ettikleri ve bunun da piyasayı sıkıştırdığı ifade ediliyor.

Editör: Menekşe Topaloğlu