TBMM Dijital Mecralar Komisyonu'nda Google  ve YouTube yetkililerinin şoka uğradıkları ilginç bir "baklava" imtihanı yaşandı.

Komisyonda Google ve YouTube yetkilileri, arama sonuçlarının sorgularla alakalı olup olmadığını değerlendirmek için toplu ve anonimleştirilmiş etkileşim verilerinin kullanıldığını, bu verilerin makine öğrenimi sistemlerinin alaka düzeyini daha iyi tahmin etmesine yardımcı olan sinyallere dönüştürüldüğünü belirterek, "baklava" örneğini verdiler.

Yetkililer şunları kaydetti:

"Mesela 'baklava' kelimesini aradığımızda muhtemelen sadece içinde 'baklava' kelimesi geçen 'web' siteleriyle karşılaşmak istemezsiniz. Burada algoritma 'baklava' arandığında yine anonim veriler üzerinden faydalı olabilecek bilgileri tespit etmeye çalışıyor ve bu anahtar kelimeden yola çıkarak tarif, nereden sipariş verebileceğiniz, belki baklava yapım videoları olabilir.

Ben bu toplantıya hazırlanırken, aslında "baklava"yı aradığımda Google'da 'Baklava hangi ülkenindir?' sorusu çıkıyor ve altında 'Türkiye'nin olduğu tescillenmiştir' cevabı da görünüyor."

‘Google'ın yalancısıyım’
Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın "Yunanaistan’da da 'Yunanistan'ın olduğu tescillenmiştir' diye cevap çıkıyor" şeklinde yaptığı çıkış, Google yetkililerini bir anda şok etti.

Yetkililer bunun üzerine "ona yeniden bakalım çünkü kaynağı da yazıyordu aradığımda, yurt dışı kaynaklı. Yanlış olmasın ama ben sadece gördüğümü söylüyorum" karşılığını verdi.

Özkan’ın, "yani 'Ben Google'ın yalancısıyım' diyorsunuz öyle mi?" yanıtı ise Google yetkililerini ikinci kez şoka soktu. Diğer komisyon üyeleri "çok iyiydi yalnız" diyerek eleştiriden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Yetkililer bu kez sadece "Sayın Vekilim o biraz gece geç oldu o yüzden şu anda çok..." diyebildiler ve cümlelerini tamamlayamadılar.

‘Baklava Türk tatlısı’
Komisyon Başkanı AK Partili Hüseyin Yayman ise baklavanın AB tarafından Türk tatlısı olduğunun tescillendiğini belirterek "Baklava bir Türk tatlısıdır, Türk tatlısı olarak kalacaktır.

Zaten Türkiye’yle Yunanistan arasında üsler konusundan dolayı Yunanistan’ın amacını aşan bir tavrı var, bir de baklava meselesi yüzünden aramıza kara kedi girmesin" sözleriyle ortamı yumuşattı."