Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Aile Destek Paketi kapsamında çocuklu ailelere eğitim desteği vermeye başladı. 4 milyon hanenin faydalandığı yardım ödemesi kapsamında, okula giden çocuğu olan ailelere her çocuk için 5.000 TL ödeme yapılacak.

Başvuru e-Devlet'ten yapılıyor

Eğitim desteğinden yararlanmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Başvuru için T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan Aile Destek Paketi başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Ayrıca, T.C. kimlik kartı ile birlikte en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na giderek de başvuru yapılabiliyor.

Şartlar belli oldu

Eğitim desteğinden yararlanmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor:

-Ailenin gelir durumunun, asgari ücretin üçte birinden az olması
-Ailenin hane içinde kişi başına düşen gelirinin, asgari ücretin üçte birinden az olması
-Ailenin 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu'nun 22. maddesine göre muhtaç olması
-Ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan düzenli olarak sosyal yardım almaması

Ödemeler PTT üzerinden yapılacak

Eğitim desteği ödemeleri, PTT üzerinden her ayın 15'i ile 30'u arasında yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ödeme tarihlerini resmi internet sitesi üzerinden düzenli olarak ilan edecek.

Ailelere önemli destek

Aile Destek Paketi'ne eğitim desteğinin eklenmesiyle birlikte, çocuklu ailelere önemli bir destek sağlanmış oldu. Bu destek sayesinde, aileler çocuklarının eğitim masraflarını karşılamada daha az zorluk çekecek.