Bolu'da geçen gün yapılan bahçe duvarı kazısında lahit bulunmuş, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, Bolu Müze Müdürlüğü'ne teslim edilmişti. Kapağı bugün açılan lahidin içinden 3 insana ait kemikler ve gözyaşı damlası şişesi çıktı. Kalan parçalar lahitten çıkarılarak, incelenmek üzere koruma altına alındı. Lahdin açılmasını ise çevredeki vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.

Bolu Tepecik Mahallesi'nde bir inşaatın bahçe duvarının temeli için yapılan kazıda, 28 Ekim'de iş makinesi sert bir cisme çarptı. Operatör, iş makinesiyle etrafını kazınca lahit ortaya çıktı. Çalışmalar durdurulup, durumun bildirilmesi üzerine bölgeye müze müdürlüğü görevlileri geldi. İncelemede, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, vinçle bulunduğu yerden çıkarıldı. Lahit, incelenmek üzere aynı gün müze müdürlüğü bahçesine götürüldü.

Screenshot_9

LAHİDİN KAPAĞI AÇILDI
Bolu Müze Müdürlüğü bahçesinde bulunan lahidin kapağı uzman arkeologlar ile birlikte vinçle kaldırılarak açıldı. Müze etrafında toplanan meraklı vatandaşlar da lahidin açılmasını izledi. Lahidin içinde bulunan su, önce kovalarla dışarıya atıldı.

Screenshot_12

Otelde kaçak olarak konaklayan 21 düzensiz göçmen ve güvenlik görevlisi yakalandı Otelde kaçak olarak konaklayan 21 düzensiz göçmen ve güvenlik görevlisi yakalandı

Daha sonra lahitte aynı aileden olduğu düşünülen 3 insana ait kemikler ile gözyaşı damlası şişesi çıktı. Lahitte inceleme sürüyor.

Screenshot_11

Kalan parçalar lahitten çıkarılarak, incelenmek üzere koruma altına alındı. Öte yandan, lahdin açılması çalışmaları sırasında çevredeki vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.

Screenshot_14

Kaynak:İHA