Bakan Kurum, depremin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Gaziantep AFAD Merkezinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Yetkililer, bölgede yapılmakta olan hasar tespit çalışmalarını yerinde incelediklerini, vatandaşlarla birlikte enkaz kaldırma işlemine başladıklarını ve büyük bir titizlikle binanın önceliği binanın yıkımından başlayarak yıkım sürecini titizlikle sürdürdüklerini bildirdi.

Jeofizik ve jeoloji uzmanlarıyla birlikte çalışarak STK'ların ve vatandaşların ihtiyaç ve isteklerinin değerlendirildiğini, detaylı mikrobölgeleme ve zemin etüdü çalışmalarının yürütüldüğünü aktaran Kurum, "Bugün itibariyle ilimizde depremden etkilenen hemen hemen tüm yerleşim birimleri tespit edilmiş durumda." dedi.

İNŞAATLAR MART BAŞINDA BAŞLAYACAK, KONUTLAR ZEMİN ARTI 3-4 KATI GEÇMEYECEK

Bakan Kurum, tüm ekip, mühendis, mimar ve uzmanların söz konusu alana ilişkin detaylı jeolojik etüt raporu hazırladığına işaret ederek, "Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut inşaatı faaliyetini gerçekleştireceğiz" dedi.

Kurum, Mart ayının başından itibaren sahada belirlenen alanlarda inşaat faaliyetlerinin başlayacağını söyleyerek şunları kaydetti:

"Hasar tespiti tamamlanan yerlerde, vatandaşımıza 1 gün, 1 saat, 1 dakika bile daha önce verebilme gayretiyle, anlayışıyla, motivasyonuyla konutlarımızı yapacağız. Konutlarımız zemin artı 3-4 katı geçmeyecek ve yöresel mimari ihtiyaçları doğrultusunda inşallah oranın kültürüne, geleneğine, göreneklerine göre planlanmış ve bu plan çerçevesinde yapılmış olacak. Eski yerleşim alanlarına ilişkin mevcuttaki imar yoğunluğunun, zeminlerin detaylı bir şekilde incelenmesine müteakip, eğer zeminlerinde problem varsa fay hattına yakınlığı söz konusuysa burada da vatandaşımızı mağdur etmeyecek şekliyle her türlü imar kısıtlaması, bina yüksekliği ve yoğunluğu dahil, yapılaşma dahil her türlü kısıtlamayı da içerir bir süreci yürüteceğiz."

Halkı mağdur etmeyecek şekilde gerek kamulaştırma gerekse trampa süreçlerini tamamlayacakların söyleyen Kurum, şehrin 50, 100 yılını planlayacaklarını söyledi.

Bakan Kurum, bir master plan geliştireceklerini ve hasar tespitleri tamamlandıktan sonra evlerin aşamalı olarak inşa edilmesiyle inşaat ve malzeme temininden süreci aktif olarak takip ettiklerini söyledi.

Kurum, hasar tespit sürecinin kira, taşınma ve mülk gibi menfaatleri de belirleyeceğini belirterek şu bilgileri verdi:

90 BİN 609 BİNADAKİ 345 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM YIKIK, ACİL YIKILACAK VE AĞIR HASARLI

"Hasar tespit çalışmalarımızı sahada 7 bin 328 uzmanımızla 11 ilimizde yapıyoruz. Bugüne kadar 3 milyon bağımsız bölümü inceledik, bu 684 bin binaya tekabül ediyor. 90 bin 609 binada yer alan 345 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık. Bu kapsamda 3 milyon konutun 2 milyon 700 binini de bütün iller için az hasarlı ve hasarsız olduğunun tespitini yapmış olduk. Yine Gaziantep genelinde 34 bin 961 bağımsız bölümden oluşan 14 bin 341 binanın da yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespitini yaptık. Kalan hasarsız ve az hasarlı konutlarımız, orta hasarlı konutlarımıza ilişkin e-devlet üzerinden vatandaşlarımız detaylı her türlü bilgiye ulaşabilirler.

Az hasarlı ve hasarsız olan konutlarımıza, vatandaşlarımız dilerlerse girebilirler, az hasarlılardaki tadilatları yapmaları kaydıyla. Orta hasarlı binalara tadilatlarımızı yapmadan giremeyiz. Vatandaşlarımızın bu alanlardaki bina güçlendirme, statikteki güçlendirmeyi yapmasına müteakip orta hasarlı binalara girebilme durumu var. Ağır hasarlı binalar zaten yıkılacak."

Bakan Kurum, binalardan eşya alınma sürecine ilişkin olarak da vatandaşa uyarıda bulunduklarını söyleyerek, "Eşya taşımak isteyen vatandaşımıza zaten AFAD'dan biz gerekli her türlü desteği ilk günden itibaren veriyoruz. Askerimizle, polisimizle, jandarmamızla, UMKE'mizle, tüm ekiplerimizle birlikte sahadayız ve taşınma sürecini de beraber yöneteceğiz. Acılarımızı paylaşacağız, burada biz başka acılar yaşamak istemiyoruz." diye konuştu.

YERLEŞİM ALANINDA KONUT BULUNAMAMASI GİBİ DURUMLARDA VATANDAŞLARIN EŞYALARI ŞEHİRDEKİ GÜVENLİ BİR BÖLGEYE TAŞINACAK

Eşya taşınma sürecinin valilikler kanalıyla yürütülmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Kurum, bazı binaların eşya alınamayacak kadar ağır hasarlı olduğunu aktardı.

Bakan Kurum, söz konusu binalara inceleme sonrası "eşya alınabilir" veya "eşya alınamaz" raporu verileceğini kaydetti.

Yerleşim alanında vatandaşın konut bulamaması gibi durumlarda vatandaşların eşyalarının şehirdeki güvenli bir bölgeye taşınacağı bilgisini veren Kurum, "Vatandaşımız evi tuttuğu zaman da eşyalarının taşınma sürecini onlarla birlikte yönetiyor olacağız." diye konuştu.

Enkaz kaldırma sürecini de özenle, hassasiyetle yürüttüklerine dikkati çeken Bakan Kurum, "Çevreye, şehre zarar vermeyecek şekilde yönetmek üzere 10 ilimize talimatları gönderdik ve bu kapsamda belirlediğimiz enkaz döküm alanlarına bu enkazlar dökülecek. Burada ayrıştırılabilecek tüm malzemeler ayrıştırılarak geri dönüşüme tabi tutulacak ve yine buradaki enkazları, molozları da kuracağımız kompresörlerle birlikte buradan elde edeceğimiz alt temel malzemeleri de yine içme suyu, altyapı, yol yatırımlarında vatandaşımız için kullanacağız." dedi.

Bakan Kurum, ilk 30 bin konutun projelendirme çalışmalarının tamamlandığını, bu projelerin şubat sonu itibarıyla sözleşme süreçlerinin başlayacağını da sözlerine ekledi.

Editör: Mine Kirik