Geçen yılki yüksek üretim maliyetleri, uzun kışlar ve yüksek nakliye maliyetleri önce üreticileri, ardından vatandaşların sofralarının vazgeçilmezi olan 4 ürünü vurdu. Özellikle dar gelirliler için mutfağın temel ürünleri olan patates, soğan, domates ve limon, geçen yıla göre %100-614 artışla gerilemeye başladı. Geçen yıl 70 kuruşa olan patates bu yıl 5 liradan, 60 kuruşa gelen soğan ise en az 5 liradan satılıyor. Pazarda patates 12,95 TL, soğan 9,75 TL'den satılıyor.

NAKLİYE MALİYETİ 1.5 TL

Sözcü'den Sayime Başçı'nın aktardığı habere göre; Özellikle bu sene patates ve limonda üreticinin ekim konusunda sıkıntı yaşadığını ve yaz ayları sonrasında fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceğini anlatan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, “Patatesin dekar başına üretim maliyeti yüksek. Kilogram başına 1-1.5 TL de nakliye maliyeti var. Aksi gibi halkın 4 temel ürünü olan kuru soğan, domates, patates ve limonun 4'ü de pahalı. Bundan sonra fiyatları üretimdeki durum şekillendirecek” dedi.

TÜM KESİMLERİ SARSAR

Sofraların 4 temel ürünündeki fiyat değişimlerinin nedenlerine değinen Tavşan, patatesin ekimi maliyetli bir ürün olduğunu ve çiftçinin parasını alamamaktan korktuğunu kaydetti. Tavşan, şöyle devam etti: “Biraz mevsimsel iyileşme olabilir ama limon, soğan ve patatesi ciddi takip etmek gerekiyor, temel ürün bunlar. Her tarafı sarsar bu ürünler. Patates geniş alanda üretim yapılan bir ürün. Burada patates, soğan gibi ürünlere dikkat etmek lazım.”

yuksel-tavsan

Ümidini kesen üretici limon ağaçlarını da kesti

Domateste tarla ürünlerinin devreye girdiğini ancak limonla birlikte bu üründe de çok fazla fiyat düşüşü beklenmemesi gerektiğini kaydeden Yüksel Tavşan, “Bizim aldığımız bilgi, erkenci limonlarda da problem olduğu yönünde. Burada iki neden var. Birincisi soğuktan ağaçlarda donma oldu, ikincisi de para etmedi ve üretici başka ürünlere yönelmeye başladı. Ağaçları kesiyorlar. Domateste ise sera ürünlerinden açık alana geçmeye başladı, biraz daha düşer ama çok düşmez diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

(Kaynak: Sözcü)