Hemen hemen bütün mutfak kültürlerinde yer alan ana beslenme unsurlarından biri olan ekmeğe yapılan son zamda yine gramaj oyunu devreye girdi. 2022 yılının başında 12 TL olan ekmeğin kilogram fiyatını girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek haziranda 20 TL'ye yükselten fırıncılar, 200 gram ekmeği 4 TL, 210 gramı ise 5 TL'den satmaya başlamıştı. Ancak son aylarda ekmeğin gramını 200'e düşüren fırıncılar fiyatı da 5 liraya sabitleyerek kilogram fiyatını 25 TL'ye çıkardı.

BİR YILDA % 100'Ü AŞTI

Bu yılın başında 12 TL olan ekmek kilogram fiyatı yılın sonunda yüzde 100'ün üzerinde zamla 25 TL'ye yükseldi. Fırıncılar, elektrik, gaz, akaryakıt, buğday gibi temel girdi maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek fiyatları artırdıklarını belirtiyor.

Ancak bu maliyet kalemleri gerekçe gösterilerek haziran ayında ekmeğin fiyatı yine yükseltilmişti. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yüzde 70 yükselen petrol fiyatları aralıkta son bir yılın en düşük seviyesini görerek 75 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu durum özellikle akaryakıt fiyatlarında kendini hissettirdi.

(Kaynak: Sabah / Betül Alakent)