Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heyecanla beklenen yeni kabineyi açıklamasıyla birlikte asgari ücretliye müjdeli haber gece yarısı ulaştı. Yeni kabinenin ilk icraatları olarak asgari ücret zammını ele alacak. Ayrıca memur maaşları, emekli maaşları ve emekli bayram ikramiyesi konuları da hızla gündeme gelecek. Asgari ücret zammı için belirleyici bir gün olan 5 Haziran Pazartesi, son noktanın konulacağı tarih olarak belirlendi. Peki, asgari ücrete ne kadar zam gelecek ve Temmuz ayında asgari ücret ne kadar olacak? İşte asgari ücret zammının son durumu...

dreamstime_m_148254181

ZAM ORANI MERAKLA BEKLENİYOR!

Son dakika asgari ücret gelişmesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyecanla beklenen yeni kabineyi bu akşam duyurdu. Türkiye'nin yüzyılına damga vuracak yeni bakanlar da böylece belirlendi. Kabinede dikkat çeken isimler bulunuyor. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yer almasıyla ekonomi odaklı bir kabine olduğu açıkça görülüyor. Ancak en çok konuşulan konu, maaş zamları olacak. Asgari ücret zammı, memur maaş zammı ve emekli maaş zammı gibi konularda maraton başlıyor. Özellikle yaklaşan bayram öncesinde bayram ikramiyesi zammı öncelikli bir konu olarak ele alınacak. Ancak asgari ücret zammı da önemli bir süreci başlatıyor. Özellikle 5 Haziran Pazartesi günü, yeni yasama döneminin başladığı, yeni kabinenin göreve başladığı ve Mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı bir tarih olması asgari ücretliyi heyecanlandırıyor. Peki, asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? İşte son dakika gelişmeleri...

dreamstime_m_148553136

ASGARİ ÜCRETTE KRİTİK TARİH 5 HAZİRAN

5 Haziran, asgari ücret zammı için son derece kritik bir tarih olarak belirlendi. TBMM'de yemin töreninin gerçekleştirilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatasını almasının hemen ardından yeni kabine açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hızlı kararlar almaya öncelik verdi çünkü Kurban Bayramı yaklaşıyor ve emekli bayram ikramiyesi konusu çözüme kavuşturulmalı. Ayrıca asgari ücret zammı ve diğer maaş zamları için de Temmuz ayına kadar önemli kararlar alınması gerekiyor. Bu nedenle yeni kabine derhal göreve başlayacak.

Asgari ücret zammı ve diğer maaş zamları için 5 Haziran oldukça kritik bir tarih. Çünkü bu tarihte Mayıs ayı enflasyon verileri açıklanacak. Bu şekilde maaş zamlarında belirleyici olan 5 aylık enflasyon verisi netleşmiş olacak. Geriye sadece 1 aylık veri kalacak.

dreamstime_m_148253700

ASGARİ ÜCRET ARA ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammının ne kadar olacağı ise merak konusu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması ve kesin rakamların açıklanması gerekiyor. Ancak SGK uzmanlarının analiz ve tahminlerine göre, asgari ücrete gelecek zam en az Yüzde 50 oranında olacak. Bu durumda yeni asgari ücret 12.000 TL ile 12.500 TL arasında olması bekleniyor.