İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, asgari ücrete yapılan zammın arttırılması gerektiğini belirterek en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artış yapılmasını istedi.

TÜİK verileri: Ekonomik güven ocak ayında yükseldi TÜİK verileri: Ekonomik güven ocak ayında yükseldi

2023 asgari ücret zammı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 bin 500 TL olarak açıklanmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2023 asgari ücret zammını belirleyemediğini ve yeni asgari ücretin Hükümet olarak belirlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında 2023 asgari ücretin yüzde 54,6 oranında arttırılarak net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı. 

 Artan maliyetler nedeniyle İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’ndan (İSMMMO) dikkat çeken bir teklif geldi.

Kararın gözden geçirilmesini isteyen İSMMMO, en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artış yapılmasını istedi.

İSMMMO Başkanı Erol Demirel yaptığı açıklamada, “Ekonomimizde yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkan yüksek enflasyon nedeniyle Mali Müşavirler zor durumda. Hizmetlerimizi yapamayacak noktaya geldik. İki aylık süreçte bürokratlara, siyasilere ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulanması talebimizi ilettik. Buna karşın 30 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete’de açıklanan yüzde 85'lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyecek” dedi.

MALİYETLER KATLANDI

Son beş yılda asgari ücret tarifesinin yüzde 95 arttığını hatırlatan Demirel, “Bu süreçte asgari ücretin işverene maliyeti yüzde 247, 2023 yılı artışı dahil edildiğinde yüzde 560, elektrik ve akaryakıt yüzde 745, kağıt fiyatları yüzde 300 arttı. Mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. giderlerinin tamamında olağanüstü artışlar meydana geldi. Mali Müşavirlik ücret tarifesi bu artışlar nedeniyle eridi. Mali Müşavirler ve yeminli mali müşavirler giderlerini karşılayamaz hale geldi. Maliyetleri karşılamayan ücretler, hizmet kalitesini de ciddi şekilde tehdit eder seviyeye ulaştı. Hem işletmeler hem kamu için hayati önemde görev üstlenen Mali Müşavirlerin hizmetlerinin aksaması tüm kesimler için telafisi güç sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

Yaklaşık 50 bin üyesi bulunan İSMMMO’nun başkanı Demirel, “Yüzde 85’lik artış, bürolarımızın yaşadığı büyük sıkıntıyı telafi etmeyeceğinden, ücretlerin en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 122 oranında artırılarak uygulansın” çağrısı yaptı.