AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete yapılacak zam oranıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yükselen enflasyonla birlikte vatandaşın alım gücü erimeye devam ediyor. Milyonlarca çalışanın gözü şimdiden asgari ücret zammına çevrildi. Aralık ayında belirlenecek asgari ücret ile ilgili AK Parti'den yeni bir açıklama geldi. 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. 

Vatandaşın alım gücünün artırılabilmesi için de çalıştıklarını söyleyen Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam katıldığı televizyon programında, bir kez daha yıl sonunu işaret ederek, bütün vatandaşların alım gücünü artıracak ilave tedbirlerin ortaya konulacağını ifade ettiğini aktardı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Asgari ücret konusundaki soru üzerine Numan Kurtulmuş, "Bu yılın sonu, önümüzdeki yılın başında bütün bu fiyat artışları göz önünde bulundurularak vatandaşımızın alım gücünü azaltmayacak ve herkesi tatmin edecek, herkesin 'Bu doğru oldu' diyeceği bir sonuç için çalışmalar yapılacak. Herkesi tatmin edecek önemli bir asgari ücret açıklamasının olacağını söyleyebilirim." diye konuştu.

"Asgari ücrete yapılacak zam yine memur zammıyla benzer orantıda mı olur?" sorusuna karşılık ise Kurtulmuş, "Geçen sene öyle oldu, bu sene de doğru olan budur. Böyle bir yükseliş her iki tarafta da olur" dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAM HESABI

Mevcut asgari ücret 5.500 TL. Kulislerde asgari ücret zammı için çarpıcı oranlar konuşuluyor. Uzmanlar asgari ücret zammının yüzde 80'i bulabileceğini söylüyor. İşte zam oranına göre asgari ücret hesabı...

Eğer %40 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 7.700 TL olacak.

Yüz binler bekliyor! Öğretmenler, memur, işçiler... Kadro müjdesi için gözler Kabine'de! Kritik kararlar masada Yüz binler bekliyor! Öğretmenler, memur, işçiler... Kadro müjdesi için gözler Kabine'de! Kritik kararlar masada

Eğer %45 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 7.975 TL olacak.

Eğer %50 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 8.250 TL olacak.

Eğer %55 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 8.525 TL olacak.

Eğer %60 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 8.800 TL olacak.

Eğer %65 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 9.075 TL olacak.

Eğer %70 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 9.350 TL olacak.

Eğer %75 bir artış olursa net asgari ücret tutarı 9.625 TL olacak.

Eğer %80'lik bir artış olursa mevcut asgari ücret 9.900 TL olacak.