Aynı okulda ders verip aynı öğretmenler odasında oturmalarına rağmen statü farkları ile ayrım gözler önüne seriliyor.

Kadrolu öğretmenlerin statülerinden kaynaklı haklarından olan aile birliği hakkından sözleşmeli öğretmenler faydalanamazken, Eğitim-Bir-Sen sözleşmeli öğretmenler için aile birliği mazeretine bağlı yer değişimi hakkı için Millî Eğitim Bakanlığına başvuruda bulundu. Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, aile birlikteliğinin sağlanmasın talebinin 2022 Şubat ayında gerçekleştirilmesini talep etti.

“GEÇMİŞTE YER DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ”

Eğitim-Bir-Sen, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla iller arası yer değiştirme işlemlerinin 2022 Şubat ayı içinde gerçekleştirilmesini talep etti.

Geçen yıllarda bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında her ikisi de 4/B maddesi kapsamında farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla iller arası yer değiştirme işlemleri gerçekleştirildiği de hatırlatıldı.

“ANAYASAL BİR HAK OLAN ‘AİLE BÜTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI’ GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Bugün bir kadın daha "boşanma aşamasındaki eşi" tarafından öldürüldü! Bugün bir kadın daha "boşanma aşamasındaki eşi" tarafından öldürüldü!

MEB kadrolarındaki sözleşmeli öğretmenlerin, aile birlikteliğine dayalı olarak taleplerinin bulunduğu ifade edilen açıklamada, “Anayasal bir hak ve evrensel hukukun bir gereği olan aile bütünlüğünün sağlanması için geçmiş yıllardaki uygulama 2022 yılı Şubat ayı içinde de gerçekleştirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

“YER DEĞİŞTİRMELER 2022 ŞUBAT AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLMELİ”

Eğitim-Bir-Sen tarafından MEB’e gönderilen yazıda, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen sözleşmeli öğretmenlerin ve ailelerinin birlikteliğinin sağlanması amacıyla iller arası yer değiştirme işlemlerinin gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Yazıda, “Sözleşmeli öğretmen pozisyonunda görev yapan eşlerin, aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği işlemlerinin 2022 yılı Şubat ayı içinde gerçekleştirilmesi elzemdir” denildi.