Hem küçük hem de büyük yatırımcının güvenli limanı altın 2024 yılı rallisine hız kesmeden devam ederken, Türkiye'de de hem enflasyona karşı parasını korumak isteyenler hem de yatırım yapmak isteyenlerin gözü altın fiyatlarında...

2023 yılını 2 bin 60 dolar seviyesinden kapatan ons altın fiyatı, geride kalan yaklaşık üç aylık sürede yüzde 13,1 oranında arttı. Gram altın da bu dönemde yüzde 22 artış kaydetti.

Ons altın fiyatı 2 bin 330 doları görürken, gram altın fiyatları da 2 bin 398 TL'ye ulaşırken yatırımcının altına ilgisi daha da artıyor.

Dünya genelinde önemli merkez bankalarının bu yıl faiz indirim döngüsüne başlayacak olmasının yanı sıra jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının rezerv çeşitlendirme amaçlı alımları, altına talebi yüksek tutuyor ve fiyatları yukarı itiyor.

Ekonomiye ilişkin veriler belirsizliğe neden olsa da ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl üç faiz indirimi yapacağı yönündeki beklentilerin sürmesi, Ortadoğu'da İsrail'in son olarak Şam'da İsran konsolosluğunu vurarak gerilimi tırmandırması, güvenli liman olarak görülen altında fiyat artışını destekledi.

Uzmanlar, özellikle Çin ve Hindistan'da talebin güçlü seyrettiğine işaret ediyor.

Dün ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam artışının beklentinin üzerinde olmasına rağmen altın fiyatlarındaki yükselişin sürmesi dikkat çekti.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal'da dün yayımlanan haberde, enflasyona dair endişelerin de altın fiyatlarındaki artışta etkili olduğuna değinildi.

Editör: Menekşe Topaloğlu