Yeni yıla Türk Lirası karşısında yükselişle başlayan başta Dolar, Euro ve özellikle de altın olmak üzere döviz ve değerli metallerdeki endişe veren seyir sürüyor. Altın yeni bir rekora imzasını atarken Dolar ve Euro da kritik sınırda... İşte Dolar, Euro, Sterlin, Yen, altın, gümüş, brent petrol ve kripto para piyasalarında son durum...

Döviz ve kıymetli madenler yeni yıla girerken Türk lirası karşısında hızlı kazanımlarla yükselişini sürdürdü.

Akaryakıtta olanlar oldu Akaryakıtta olanlar oldu

Altın piyasasının 2023'e rekor başlangıcı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıklanan Aralık 2022 enflasyon rakamlarının fitilini ateşledi.

İç piyasa tam enflasyon verilerini konuşurken, ABD ekonomik verilerinin de etkisiyle ABD dolar endeksi uzun bir düşüş döneminin ardından yükselmeye başladı. Dolar, Fed'in son para politikası toplantısı tutanaklarını ve ABD ekonomik verilerini beklerken yükseldi.

Öte yandan altının onsu 6 ay sonra 1.840 dolar seviyesini gördü. Gram altın ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.125 lirayı gördü.

Analistler, bu hafta açıklanacak verilerde gerçekleşebilecek bir soğumanın, Fed'i sıkı para politikasında tutmaya devam edebileceğini belirtiyor.

İşte piyasalarda son durum: 

Dolar, Euro ve Sterlin 

Dolar 18,72 TL'den, Euro 19,81 TL'den, Sterlin 22,47 TL'den, Japon Yeni ise 14,31 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş 

Ons altın 1.845 Dolar'dan, Gram altın 1.111 TL'den, Çeyrek altın 1.787 TL'den, Cumhuriyet altını 7.353 TL'den,  Gram Gümüş ise 14,53 TL'den fiyatlanıyor.

Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 25'i bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında Bitcoin 16.841 Dolar'dan, Ethereum ise 1.248 Dolar'dan işlem görüyor.

Brent Petrol

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. 

Brent petrolün varil fiyatı da 81,94 Dolar'dan işlem görüyor.