Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hedefiyle bir araya gelen altı muhalefet partisinin ikinci tur beşinci görüşmesini İyi Parti ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Altı muhalefet partisinin bir araya gelerek oluşturduğu Millet İttifakı, 11’nci görüşmesini İyi Parti ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Pek çok konu başlığının konuşulduğu toplantı sonrasında bildiri yayınlanırken, muhalefetin başta ortak cumhurbaşkanı adayı olmak üzere erken seçim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalar yapıldı.

Bildiride İslam âleminin Regaip Kandili’ni kutladıklarını belirten liderler, İsveç ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan çirkin eylemleri şiddetle kınadıklarını ifade etti.

SEÇİMLERE HER ZAMAN HAZIRIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında açıkladığı 14 Mayıs tarihini de görüşen liderler, seçim tarihine hazır olduklarını belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimizin bu hukuksuz düzene ‘yeter’ cevabı vereceğinden emin olan bizler, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapmayı planladığı seçime halkımızdan aldığımız destekle, kendimize olan inancımızla ve ülke sevdamızla hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın üstünlerin hukuku anlayışıyla hareket eden Cumhur İttifakı değil, hukukun üstünlüğüne inanan Millet İttifakı kazanacaktır. İktidar kaybettiği halk desteğini her tür hukuksuzlukla kapatmaya çalışsa da biz bu oyunu milletimizden aldığımız destekle bozacağız ve Türkiye’yi özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti yapacağız. Bu tek adam düzenini sandıkta milletimizin iradesiyle değiştirmek için hodri meydan diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’NİN ARTAN SORUNLARINI MİLLET İTTİFAKI ÇÖZECEK
Cumhur İttifakı’nın Meclis’e sunduğu başörtüsü düzenlemesine ilişkin izlenecek yol haritasının konuşulduğu toplantıda liderler, iktidarın attığı adımları samimiyetsiz bulduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin beka sorunu haline geldiği ifade edilen bildiride, “Bugünkü toplantımızda seçimi kazanmaya ve halkımızın büyük bir teveccüh gösterdiği Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’le yönetmeye dair çok somut adımlar attık. Geçiş Süreci Yol Haritası’nı, cumhurbaşkanı adayını belirleme süreciyle beraber nihai değerlendirme sonrası kamuoyuyla paylaşacağız” denildi.

Uzun süredir üzerinde çalışılan Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin 30 Ocak’ta kamuoyuna açıklanacağı belirtilen bildiride, Türkiye’nin her alanda artan sorunlarını Millet İttifakı’nın çözeceği söylendi.

ADAY BELİRLEMEDE KRİTERLER DE AÇIKLANDI
“Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz” diyerek sürdürülen bildirinin devamında ortak cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin şunlar kaydedildi:

“Biliyoruz ki Türkiye’nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye’de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir. Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır. Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır. Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı, ‘Yeter! Söz milletindir’ diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır.”