Kahramanmaraş'ta Kocaeli Belediyesi'nin yapmış olduğu çarşının sıcaklık karşısında hiçbir savunması olmaması esnafı zor durumda bırakıyor.

Bu durum karşısında sessiz durmayarak kamuoyuna çağrıda bulunan Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, tentelerin, klimaların neden olmadığını sordu.

Ayrca Öztunç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve AK Partili Belediyelere seslenerek, "Eğer yapmayacaksanız da söyleyin, yapmayacağız deyin. Ben yaptırayım." dedi.

İşte Öztunç'un açıklamasının tamamı:

"Depremin üzerinden 5 6 ay geçti. Maalesef memleketimiz Kahramanmaraş'ta halen depremin etkileri sürüyor. Çarşılar yapılıyor, şuanda ben Kocaeli çarşısındayım. Yani Kocaeli Belediyesi'nin yapıp esnafımıza teslim ettiği çarşıdayım ama birincisi yeri çok yanlış. Şehre uzak, vatandaş gelip burdan alışveriş yapmaz. İkincisi, meslek gruplarına göre bir çarşı yapılmamış. Rastgele yapılmış, bir kısmı dolu bir kısmı boş. Üçüncüsü, esnafın ihtiyaçları var. Bir çarşı yapmışlar ama tente yapmamışlar. Akdeniz ikliminin olduğu Kahramanmaraş çok sıcak bir yer ve tente bile yapmamış belediye. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin normal şartlarda gelip bu çarşıya tenteleri yapması gerekiyor ki esnaf, müşteri rahat etsin. Klima vermemişler. Esnafa iş yap diyorlar.

Ben buradan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e çağrıda bulunuyorum: 'Buralara gel, esnafın sorununu çöz. Buraya tente yap, klimaysa klima ver. Ne ihtiyacı varsa esnafın gider kardeşim. Senin görevin bu, sen belediye başkanısın.' Kocaeli Belediye Başkanına çağrıda bulunuyorum: 'Eksik yapmışsınız tamamlayın. AK Partili Belediyeler tamamlayın. Eğer yapmayacaksanız da söyleyin, yapmayacağız deyin. Ben yaptırayım.' Mesela İzmit Belediyesi CHP'li, belediye başkanı Fatma hanıma söyleyeyim, tenteleri o yapsın o zaman.

Atıp tutuyorsunuz, biz her şeyi yaparız diyorsunuz ama geldik gördük. Maalesef hiçbir şey yapmamışsınız. Çağrıda bulunuyorum: 'Hayrettin Güngör biraz çalış. Bak dönemin sonu geliyor, belediye başkanlığının son günlerindesin. En azından gitmeden şu işleri yap da, vatandaş arkandan en azından çarşının şu işlerini yaptı desin.' "