31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde, AK Parti'nin belediye başkan adaylarının belirleneceği tarih merak konusu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında oluşturulan Aday Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirecek. Komisyonda, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir ve Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yer alacak.

Komisyon, temayül yoklaması, anketler ve geçmiş seçim sonuçlarını değerlendirerek, ayrıca Teşkilat Başkanlığı ve ilgili şehrin milletvekillerinin görüşlerini dikkate alacak. Çalışmalarını partinin tüm belediye başkan adaylarını belirleyip ilan edilene kadar sürdürecek.

K Parti, belediye başkan adaylarını aralık ayının ortasından ocak ayının sonuna kadar açıklayacak. Parti yetkililerine göre, büyükşehir ve illerde 3 dönem kuralına takılan belediye başkanı bulunmuyor. Ayrıca, belediye başkan aday adaylığı başvuruları 9-22 Kasım tarihleri arasında alınmış ve 26 Kasım'da temayül yoklaması gerçekleştirilmişti.