Yüksek enflasyon, zam yağmuru derken geçim sıkıntısı ile başlayıp, geçim sıkıntısı ile devam eden 2022 yılında AK Partili isimlerce ara ara "asgari ücrete ek zam gelebilir" açıklaması yapılmıştı

Konu AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sorulmuş, Erdoğan "ben gündemde olmayan bir şeyi açıklayamam Aralık ayında bakılır. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin gerekli açıklamayı yapar" demişti.

Ancak Erdoğan bu açıklamasından bir süre sonra bu sefer "Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken, diğer yandan da ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz.

Bu çerçevede yılbaşında asgari ücretten, işçi memur ve emekli maaşlarına kadar, geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık.

Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrasında gözlerin çevrildiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücrete ek zam için net bir açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

Bugün ise TVNET ekranlarına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, son dönemlerin gündem konularından biri olan asgari ücrete ikinci zam tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken bir çıkışa imza attı.

"Bakanlarımızın bu konu hakkında çalışmalar yaptığını biliyorum" diyen Zengin, "En azından bunun ne getireceği, nasıl bir maliyeti olacağı yönündeki çalışmaları bakanlıklarımız yapıyor." ifadelerini kullandı.

 Somut bir şey söylemeyi doğru bulmadığını ifade eden Zengin, "Bu konuda ilgili bakanların açıklama yapması lazım. Sayın bakan 'Henüz elimizde böyle bir çalışma yok' demişti. Şu an bildiğim kadarıyla arkadaşlarımız her halükarda bunun değerlendirmesini yapıyorlar" diye konuştu.