AK Parti iktidarının yıllarca görmezden gelip 2023 seçimleri öncesinde seçim müjdesi olarak duyurduğu, önce 2022 yılına yetişecek, ardından 2023'te Meclis açılınca gelecek dediği emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde yine kafalar karıştı.

Bundan sadece 3 gün önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin,"Teknik çalışma tamamlandı. Konu bizden çıktı. Meclis gündemine gelmesi artık siyasetin vereceği bir karar" demişti.

Ancak bugün bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, "EYT bize geldikten sonra Meclis'te 10 günlük bir çalışma süresi gerekir. Kimse endişe etmesin, yetiştireceğiz. Bakanlık henüz çalışmayı göndermedi" açıklamasını yaptı.

 AK PARTİLİ TURAN DA ŞUBAT DEMİŞTİ

 AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan EYT düzenlemesine ilişkin, “Çalışmalarımız devam ediyor. Şubatın ortalarına kadar yasalaştırmayı ümit ediyoruz. En hızlı hali bu olabilir takvime göre” demişti

ŞU AN YAPILAN MÜRACAATLAR GEÇERSİZ

EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvurular, e-Devlet üzerinden SGK'ye yapılacak.

EYT DÜZENLEMESİ YASALAŞTIĞINDA BAŞVURULAR E-DEVLET'TEN ALINACAK

EYT düzenlemesinin açıklanmasının ardından vatandaşların SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduğu anımsatılan Bilgin, buna gerek olmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yaptıkları müracaatlar geçerli değil. Yasal süreç tamamlanıp tanımlandıktan sonra yurttaşlarımız SGK'ye başvurularını yapacak. Bunu da e-Devlet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bunun için de gerekli bütün hazırlıklar yapılıyor."