Son dakika: 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler için geri sayıma geçilirken, dün Millet İttifakı'nın Maltepe'de düzenlediği mitingin ardından bu kez de AK Parti İstanbullularla buluştu. Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen AK Parti'nin 'Büyük İstanbul Mitingi', Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde saat 16.00'da başladı.

ERDOĞAN ALANA HELİKOPTERLE GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitingin yapılacağı Atatürk Havalimanı'na helikopterle geldi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük İstanbul Mitingi'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

'ATATÜRK HAVALİMANI'NDA BULUNAN KİŞİ SAYISI 1 MİLYON 700 BİN'
"Aziz İstanbul, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bu ne muhteşem bir ihtişam. Yollar bir başka zengin. İstanbul bugün haykırıyor, 14 Mayıs'ta birilerini emekliye sevk edeceğiz. Onun kim olduğunu biliyorsunuz. Resmi rakamı getirdiler, resmi rakam 1 milyon 700 bin.

'İSTANBUL, TÜRKİYE'DİR'
İstanbul yapar mı? İstanbul sandıkları patlatır mı? Allah sizlerden razı olsun. Burada doğduk, burada büyüdük, buranın hizmetkarı olduk. İstanbul'u dünyada saygın bir şehir haline getirdik. İstanbul sadece kendi sınırlarından ibaret bir şehir değildir. Diğer 80 vilayetten gelip İstanbul'da hayat kuran kardeşlerimiz var. İstanbul, Türkiye'dir.

'BUNLARIN BU ÜLKEDE DİKİLİ TAŞI YOK'
Atatürk Havalimanı bizim için sadece eskiden gelip geçtiğimiz bir yer değildir. Yeşilköy'deki bu alan önceki asrın başlarında ülkemizin havacılık alanında teknoloji hamlesinin başladığı, sonra tek parti CHP'si tarafından bitirildiği yerdir. Bunların bu ülkede dikili taşı yok. Dikili ağacı yok. Benim milletim 14 Mayıs'ta bunlara gereken cevabı sandıklarda verecektir. Biz vatanımızı böldürtmeyeceğiz. Bu terör örgütleriyle beraber gezen Kılıçdaroğlu'na biz bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Bir pankartta ne diyor, 'Bay Kemal boş sözü, Reis son sözü söyler' diyor.

'İSTANBUL EVET DERSE BU İŞ BİTER'
15 Temmuz destanından rahatsızlık duyanlar buradan her geçtiğinde adeta aynı hezimeti tekrar yaşıyorlar. Bak mitingi neden Yenikapı'da yapamadı? Neden? Çünkü bu iş farklı bir şey. İnşallah onların bu kabuslarını da hiç bitirmeyeceğiz. İstanbul evet derse bu iş biter. İstanbul birilerini emekli edeceğiz derse bu iş biter. Benim size inancım tam. Biz bugüne kadar sadece milletimizle yol yürüdük. Bugün de milletimizle yol yürüyoruz.

'İSTANBUL BİR BAŞKA GÜZEL'
Hani Avrupa'nın gazeteleri dergileri var ya, onlar şimdi burayı izliyorlar. Cevabı siz vereceksiniz. Bu mübarek ülkenin üzerinde karanlık hesaplar yapanların yüzü düşsün. Öyle bir ses verin ki 14 Mayıs'ta sandıkta çıkacak sonucun müjdecisi olsun. Bu seçim döneminde gittiğimiz her şehirde havalimanından miting meydanına kadar attığımız her adımda milletimizin coşkusuna şahit olduk. Dün Kayseri'de 135 bin kişi vardı. Mersin'de 80 bin kişi vardı. Yol kenarları muhteşemdi, heyecan muhteşemdi. Hepsi kararı vermişti. Bir önceki gün Erzurum'daydım. Dadaşlar bizim otobüsün adeta önünü kestiler, yürütmüyorlar. Orada da alanda 130 bin kişi vardı. Bugün İstanbul hepsinden bir başka güzel. İstanbul bugün kendine yakışanı, kendi evladını, ona hizmetkar olanı çok iyi tanıdığı için biliyor.

Bugün bu muazzam iklimde sizlerle biraz dertleşmek istiyorum. Bizim İBB başkanlığından beri bir prensibimiz var. Yapmayacağımız şeyi söylemiyoruz. Ülkenin ve milletin meseleleri konusunda en küçük sorumluluk hissetmeyenlerin böyle bir derdi yok. Onun için ülkemize kazandırdığımız her esere takoz koydular. Bunu açıkça söylemekten de çekinmediler. Bu hükümet dünyanın en doğru şeyini de yapsa ne diyorlar, 'biz yine karşı çıkacağız.'

'İSTANBUL BUNLARDAN ÇOK ÇEKTİ'
Yapacağımız çok şey var. Tabii ki sorunlar da var. Önce nereden nereye geldiğimizi görmemiz lazım. Hamdolsun, İstanbul'u sadece CHP'nin çöpünden çukurundan kurtarmakla kalmadık. Aynı zamanda bu şehri zenginleştirerek dünyanın gıpta ile baktığı bir merkez haline getirdik. Haliç neydi? Kokudan yanından geçilebiliyor muydu? Haliç kokudan temizlendi. Nereden nereye. Bizden sonra maalesef İstanbul'un başındaki adam rezil etti. İstanbul'u sel bastığı zaman ya yurt dışı, ya Bodrum. Buralarda hayatı geçiyor. Bay Bay Kemal ona bir talimat vermiş, Van'da da PKK'lılarla anlaşmışlar. Onların işaretini yapıyorlar. Ya Ekrem, sen Trabzonlusun. İstanbul'a hizmetkar olmak varken senin oralarda ne işin var? 2024'te ona da gereken dersi vermeye hazır mıyız? İstanbul bunlardan çok çekti. Ankara çok çekti. İzmir çok çekti. Bunların hepsine bir ders verip emekliye sevk ediyor muyuz?

'HAYAT PAHALILIĞINI YOK SAYMIYORUZ'
Yapacağımız çok iş var. Bu yolda yürüyecek çok mesafemiz var. 'Zulüm 1453'te başladı' yazanların mesajı açık değil mi? 15 Temmuz gecesi millet darbeye direnirken tankların arasından süzülüp gidenlerin mesajı açık değil mi? Terör örgütleriyle kol kola girenlerin mesajı açık değil mi? Kimi alanlardaki sıkıntıların da arttığının farkındayız. Emin olun konut ve gıda fiyatları başta olmak üzere hayat pahalılığını yok saymıyoruz. Bu meseleleri yakından takip ediyoruz. Zamanla bunların yoluna girdiğini göreceğiz. Milletimizin her sıkıntısını nasıl çözdüysek bunların da üstesinden biz geleceğiz. Biz çözümün eriyiz. Biz ülkemizin sahip olduğu imkanları en doğru şekilde değerlendirebileceğimizi biliyoruz. 21 yıldır sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz.

'14 MAYIS'TA BU İŞİ BİTİRECEĞİZ'
Eserlerimizle her şeyimizle bu yoldayız. Bizde laf yok, icraat var. Bizde kuru söz yok, program var, proje var, taahhüt var. Bunun için 14 Mayıs çok önemli. 14 Mayıs'ta sadece sizin sandığa gitmeniz yetmez, çevrenizde seçimdeki tercihi konusunda kafası karışık en az 1 kişiyi de sandığa götüreceksiniz. Şu anda emniyetten alıyorum, hala herkes yolda, gelmekte zorlanıyorlar. Atatürk Havalimanı yetmiyor. Bu bir şeyi gösteriyor. Diyor ki 14 Mayıs'ta biz bu işi bitireceğiz. Bay Kemal sen İzmir milletvekiliydin. İzmir milletvekili olarak İzmir'de o afetlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yaptı? Yaptığınız bir şey var mı? Yine İzmir'de konutları biz yaptık.

'DEPREMİN MALİYETİ 100 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE'
Yaklaşık 319 bini bir yıl içinde teslim edilecek şekilde 650 bin yeni konutla şehirlerimizi ayağa kaldırmak için harıl harıl çalışıyoruz. Son aylarda önceliğimizi hep deprem yaralarının sarılmasına verdik. Bunun için şehirlerimizin bir kısmına aktarmalı gidiyoruz. İnşallah seçimden sonra hepsini tek tek yeniden gezeceğiz. Cumhur İttifakı olarak buraları ziyaret ettik, ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. İnşallah seçimden sonra İstanbul ve Ankara hariç 79 vilayetimizin her birini ziyaret edip teşekkürlerimizi milletimize bir kez daha ifade edeceğiz. Depremin ülkemize maliyeti 100 milyar doların üzerinde. Ülkemiz deprem yükünü de omuzladı. Ekonomimizi yıkma tehditleri savuranları da unutmayın. Biz bu sorunların çözümü için gereken kaynağı ülkemizin kendi imkanlarında arıyoruz. Bay Bay Kemal ne diyor, 300 milyar dolar Londra'dan alacakmış. Ya Bay Bay Kemal avucunu yalarsın. Senin gibilerine bu tefeciler para vermez. Bunlar var ya bir garipler.

'TARİHİ ÖNEME SAHİP ADIMLAR ATTIK'
Dünyada herkes faizi yükseltirken, biz ne yapıyoruz? Faizi düşürüyoruz. İstiyoruz ki yatırımcı gelsin yatırımını yapsın. Kamu bankaları bunlara gerekli krediyi versin. Yatırım, istihdam, üretim, cari fazla yoluyla Türkiye'nin rakamları patlasın. Ne kadar yatırım artarsa istihdam da o kadar artacaktır. Bu doğrultuda tarihi öneme sahip adımlar attık. Karadeniz gazıyla yüzlerce milyar dolarlık kaynağı milletimizin emrine sunduk mu? Gabar petrolüyle onlarca milyar dolarlık kaynağı milletimizin emrine sunduk mu? Sonuçlandırdığımız savunma sanayii projelerimizle yine onlarca milyar dolarlık kaynakları milletimizin emrine sunduk mu? Açılan her yeni tesis istihdam, üretim, ihracat olarak bizim kazanç hanemize yazılıyor.

'ASGARİ ÜCRETİ RAKAMINI GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ'
Eskiden 66 lira olan emeklilerimizin en düşük emekli maaşlarını 7 bin 500 liraya yükselttik. İnşallah seçimden sonra 7 bin 500 lira üzerindeki emekli maaşlarıyla ilgili bir düzenleme yapacağız. Asgari ücreti dolar bazında bile 3,5 kat artırarak 8 bin 500 liranın üzerine çıkardık. Bu rakamı da tekrar gözden geçireceğiz. Memurlarımızın maaşında temmuzda enflasyon farkıyla kalmayacak, refah payını da artıracağız. Kamu işçileri için de zam oranını salı günü açıklayacağız.

'BUNLAR TALİMATI KANDİL'DEN ALIYOR'
AK Parti asla LGBT'ci olmadı, olmaz. Cumhur İttifakı'nın diğer mensupları asla LGBT'ci olmaz. Çünkü biz ailenin kutsiyetine inanıyoruz. Bu LGBT'cileri sandığa gömmeye var mıyız? Bunlar talimatı Kandil'den alıyor. Türkiye'nin yönetimine talip olsun diye kurulan masanın nereye vardığını eminim onlar da içleri acıyarak izliyor.

'14 MAYIS'TA GENÇLERİMİZİN TERCİHLERİNİ DOĞRUDAN YANA KULLANMALARI ŞART'
Gençlerimize diyeceğimiz şudur, gelin gelecek kaygısı olmayan Türkiye Yüzyılını beraber kuralım. Gelin bireysel özgürlüklerin en geniş şekilde kullanılabileceği Türkiye Yüzyılını beraber kuralım. Gelin bugüne kadar ülkemize sağladığımız kazanımların zaten içine doğan sizlerle daha iyisini Türkiye Yüzyılıyla beraber gerçekleştirelim. Bunun için 14 Mayıs'ta gençlerimizin tercihlerini doğrudan yana kullanmaları şart. Biz eserleriyle, hizmetleriyle konuşan bir iktidarız. Son 21 yılda sadece kamu yatırımlarıyla İstanbul'un emrine 812 milyar liralık bir kaynak verdik. Bay Bay Kemal, senin belediyen İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da ne yaptı? Biz resmi rakamları göndermesek zaten yapacakları hiçbir şey yok.

Büyük İstanbul Tüneli projesini hayata geçiriyoruz. Bu proje Marmaray ve Avrasya Tüneli'nden sonra Boğaz'ın altından geçecek üçüncü tünel olacak. Yüzlerce, binlerce eserle İstanbul'u Türkiye Yüzyılına hazırlıyoruz. Türkiye Yüzyılının yükselişinin lokomotifi yine İstanbul olacak. Bunun için çok çalışacağız."

Editör: Serkan KARAASLAN