Emeklilerin 2024’te alacağı zamlar belli oldu. SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam aldı. En düşük emekli maaşı 10 bin lira olarak uygulanırken, 6-7 Şubat’ta zam farkının hesaplara geçmesiyle emekliler yüzde 49,25 oranındaki zamlı maaşlarını almış oldu.

Şimdi milyonlarca emeklinin yerel seçimler öncesinde gözü bayram ikramiyesi zammında...

Bu yıl için ilk ikramiye Ramazan Bayramı öncesi 1-9 Nisan tarihlerinde ödenecek. Yani 1 Nisan itibariyle maaş almaya hak kazanmış ya da kazanacak tüm emekliler bu ikramiyeyi alacak. Eğer EYT'liler ya da diğer sigortalılar 31 Mart gününe kadar emeklilik için başvurmuşlarsa, işlemleri bitmese de Ramazan Bayramı ikramiyesini almaya hak kazanacak. Yılın ikinci ikramiyesi ise Kurban Bayramı öncesinde yani 10-15 Haziran haftasında ödenecek. Bu durumda 31 Mart'a kadar emeklilik için başvurmuş EYT'liler ve sigortalılar işlemleri bitmemiş olsa bile hem Ramazan bayramı hem de Kurban Bayramı ikramiyelerini alacaklar. Nisan ve mayıs aylarının sonuna kadar başvuran EYT'liler ve sigortalılar ise sadece Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecekler.

İşte milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği bu bayram ikramiyeleri için yeni zamlı rakam canlı yayında açıklandı.

TGRT Haber Ekonomi Editörü Yaprak Hırka Yıldız, gazeteci Cem Küçük'e bayram ikramiyeleriyle ilgili beklentileri açıkladı.

Yıldız, emekli ikramiyeleri konusunda, "Kaç lira olacağı merak ediliyor. Son olarak verilen rakam 5 bin lira olduğu için acaba bu rakam olabilir mi şeklinde beklentiler var. Bakan Işıkhan bir çalışma yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bu rakamı paylaşacaklarını ifade etti. Ancak henüz net bir rakam ortaya çıkmadı. Çalışmalar ve öneriler üzerinde çalışılıyor" şeklinde konuştu.

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat'ın bir televizyon programında yaptığı bayram ikramiyeleriyle ilgili açıklamalarına da yer verdi.

Emeklinin bayram ikramiyesi zam oranı hesabı
Zam tutarı yüzde 20 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 4 bin 800 lira olacak.
Zam tutarı yüzde 25 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 5 bin lira olacak.
Zam tutarı yüzde 30 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 5 bin 200 lira olacak.
Zam tutarı yüzde 40 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 5 bin 600 lira olacak.
Zam tutarı yüzde 50 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 6 bin lira olacak.
Zam tutarı yüzde 100 olursa, mevcut ücret iki bayramda toplamda 8 bin lira olacak.