Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda Mahir Ünal ve Genç İş İnsanlarıyla, ticaretin, ihracatın ve girişimciliğin önemini değerlendirdiler. Türkiye’nin ilk ulusal ve tek uluslararası genç işadamları derneği olarak TÜGİAD, yurt çapında ağını genişletme çalışmalarını sürdürüyor.

TÜGİAD’ ın Ankara, Bursa, Çukurova, Ege ve Eskişehir’den sonra Doğu Akdeniz Şubesi de Kahramanmaraş’ta açılıyor. TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nden oluşan kalabalık bir grup Kahramanmaraş’a gelerek şube açılışı öncesi iş insanlarıyla çeşitli görüşmeler yaptılar. Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda TOBB Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu ile ortak bir toplantı gerçekleştirildi. Programa, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş milletvekilleri, TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, genç iş insanları ve ilgililer katıldı.

100 ülkeye ihracat yapan TÜGİAD Türkiye ekonomisinin %20’sin temsil ediyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal “Ben TÜGİAD’ın kuruluşunu bir milat olarak görüyorum. Nilüfer başkanımızın Kahramanmaraş’ta gençlerle çok ciddi bir değişim gerçekleştireceğine inanıyorum” dedi.

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel de “Derneğimiz sadece ulusal da değil, uluslararasında da temsil edilmektedir. Büyük bir lobi gücü vardır. Genç girişimcilerde ülkemizi temsil eden tek dernektir. Bizler için yatırım çok önemli, çünkü gençlerimiz çok hevesli. Çok da bu konuda araştırmacı. Bu bölgedeki genç iş insanlarımızla güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum”

Etkinlik sonrası plaket takdimi yapılarak, günün anısına pasta kesildi.

TÜGİAD Genel Başkanı Nilüfer Çevikel konuşmasında: “İsminde Türkiye kelimesinden anlayacağınız üzere Bakanlar kurulu izni ile kuruldu. Halihazırda uluslararası şubeleri de bulunan ilk tek aynı zamanda Genç İş insanları derneğidir. Derneğimiz sadece ulusal da değil, uluslararasında da temsil edilmektedir. Büyük bir lobi gücü vardır. Genç girişimcilerde ülkemizi temsil eden tek dernektir. Buradan da inşallah birkaç gün içerisinde Almanya’ya geçeceğiz. Aynı zamanda yine henüz Avrupa Birliğinde olmamamıza rağmen onların da tavsiyesiyle dönem başkanlığını yapmış, bu dönemde de başkan yardımcılığı yapan yaklaşık 200 bin genç girişimcinin de Avrupa’da hem geçen yıl başkanlığını yapıp hem de hali hazırda başkan yardımcılığını devam ettiren bir derneğiz. Bizim çeşitli bölgelerde şubelerimiz var. Türkiye Genç İş İnsanları Derneğinin nitelik olarak büyümek için çok elverişli bir yer. Sayı olarak nicelik olarak değil çünkü bizler şöyle söyleyebilirim ki Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 25’ini doğrudan yöneten iş insanlarıyız. Ve bunların birçoğu yönetim kurulumuzdan; İstanbul, Bursa, İzmir, tabi bunun her biri Ege diye veya Çukurova şeklinde devam ediyor ama bizim merkezimiz İstanbul’da. Fakat biz her yerdeyiz, hem Türkiye’nin her yerinde hem de dünyanın her yerinde. Dediğim gibi her ay aşağı yukarı sizlerin de desteğiyle , meclis başkanımızın, sayın bakanımızın da destekleriyle biz bir çok ülkede de yatırımlar yapmaktayız. TÜGİAD genelde İstanbul, Ankara, Bursa gibi sanayi açısından belirli bir doyuma ulaşmış kentlerde aslında yapılandı. Bizler için yatırım çok önemli, çünkü gençlerimiz çok hevesli. Çok da bu konuda araştırmacı. Bu bölgedeki genç ii insanlarımızla yaklaşık biz, bu bir iki ay önce karar verilmedi. Yaklaşık bir yıldır düzenli şekilde görüşmekteyiz. Baktık ki bölgemizin gençleri inanılmaz eğitimli. Kendilerini yetiştirmişler. Çok da iyi işleri var, dedik ki onlar bizlerle beraber olsun. Hep beraber gerek Türkiye’de gerekse uluslar arasında hem yatırımlar yapalım, hem de birlikte ülkemizi temsil edelim. 20 milyon euro Hollanda merkezli kurduğu fonla Türk Genç girişimcilerine fon sağlayarak teknoloji yatırımları yaptırmakta, bunun gibi bir çok faaliyetimiz var. Hem sosyal alanda hem ticari alanda üyelerine de faydalı, ülkesine de faydalı bireylerden oluşuyor. Ben kendim de sanayiciyim, ev tekstili işiyle iştigal ediyorum, yaklaşık 70 ülkeye ihracat yapıyorum, aynı zamanda da bir girişimciyim. Dolayısıyla neden Kahramanmaraş olmasın, neden bu bölge olmasın? Bence Türkiye’nin her yeri bir ve görülmemiş değeri , henüz bizler tarafından algılanamamış bölgelerden bir tanesi bu. Bu bizim de hatamız. Ama en kısa sürede telefi edeceğiz.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise konuşmasında: “Artık gençler, kendimize, evimize ve kalbimize dönme zamanı. Kendimizle ve kendimize ait olanı sevmek, kabullenmek ve onu yüceltmek zamanı. İstanbul’da çok iyi vakit geçirebilirsiniz, İstanbul’da boğazda bir yalı da alabilirsiniz ama bu sizi İstanbullu yapmaz. Ve en temelde şu düşüncemizi mutlaka değiştirmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz Diyojen bir fıçının içinde yaşıyordu. Ve İskender ona kendisinden bir şey isteyip istemediğini sorduğunda Diyojen dedi ki, “gölge etme başka ihsan istemem.” Çünkü Diyojen’in bildiği bir şey vardı. İnsanı değerli, insanı kıymetli kılan satın alabildikleri değildir arkadaşlar. İnsanı değerli kılan paranın satın alamadığı şeylere sahip olmaktır. Eğer bir insan kendisini paranın satın alabileceği şeylerle kıymetlendirmeye çalışıyorsa o insanda çok büyük eksikler var demektir. Parayla bir açığını kapatmaya çalışıyor demektir. Sizi kıymetli kılacak tek bir şey vardır, samimiyetiniz, sahiciliğiniz, kalbiniz, iyilik, merhamet, paylaşma , yardımlaşma, dayanışma ,insana ve insanlığa ait insanlığın üzerinde yükseldiği değerlere ne kadar sahip olduğunuz sizi kıymetli kılar. Ben TÜGİAD’ın kuruluşunu bir milat olarak görüyorum. Ben inşallah bugünden sonra zaten sevgili Nilüfer hanımın elini attığı yer değişiyor. Ben buna şahidim. Şimdi bütün bu konuştuklarımız çerçevesinde de Nilüfer başkanımızın Kahramanmaraş’ta çok ciddi bir değişim, gençlerle beraber oluşturacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.