Göreve geldiği günden bu yana ilçenin önünü açma adına gece gündüz çalışan Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, bu çalışmalar neticesinde belediyecilikten ekonomiye kadar Afşin'i kalkındırıyor.

Yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken, ilçesinde Cumhuriyet Tarihi’nde yapılmayanları hizmet dönemine sığdıran ve yeni dönemde de hizmet ağlarının üzerine yenilerinin örüleceğinin sinyallerini veren Kahramanmaraş'ın Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, göreve geldiği günden itibaren, teknik, sosyal ve kültürel belediyecilik hizmetleri anlamında yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği projelerle göz dolduruyor.

Gelişen, kalkınan Afşin için mesai kavramı gözetmeden gayret gösteren Başkan Güven, vizyonu ile ilçesini Kahramanmaraş’ın gözde yerlerinden biri haline getirmeyi başardı.

kahramanmaras-afsin-ilcesi

Afşin'e olan hizmet aşkını “Rahatlayan bir Afşin olacak” sözleriyle özetleyen Başkan Güven, gelecekte de yine Afşin halkının en büyük umut kaynağı. Yaptığı ve yapacağı projelerin yanı sıra ilçesini Kahramanmaraş’ın gözde ilçeleri arasında bulunan lavanta bahçesi ve arı evi gibi çiftçilerin yanında oldu.

Sıra dışı belediyecilik anlayışı ile yatırımcıya kucak açan Mehmet Fatih Güven, ticari iş, işlem ve eylemlerinin hukuki, mali ve ticari sonuçlarını öngören basiretli bir tüccar gibi belediyeyi yönetiyor. Seçildiği günden beri kendisine gelen taleplerin iş verme konusunda yoğunlaştığını vurgulayan Başkan Güven, Kanal Maraş ekibini ilçede ağırladı.

mehmet-fatih-guven-marka-tescil-belgesini-aldi

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven Kanal Maraş'a yaptığı açıklamada, Afşin'in Türkiye'nin en büyük dördüncü ovasına ev sahipliği yaptığını ve bunun kendileri için büyük avantaj olduğunu ifade etti.

Afşin'de 15. Yüzyılda dönemin taş ustaları tarafından yapılan tarihi Ömer Ağa Konağındaki restarasyon çalışmaları geçtiğimiz yıllarda bitmesiyle vatandaşların ziyaret alanı oldu.

afsin-konak_1

ÖMER AĞA KONAĞI: YAKINDA ÖNEMLİ BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Göreve geldiğinde harabe halinde olduğunu ve koruma altında olunan Ömer Ağa Konağıyla ilgili Başkan Güven, "Burayı hem etnografya öüzesi haline getirdik. Hem de etkinlik alanı haline getirdik. Bu yapı yaklaşık 350 yıllık bir yapı. Fakat inşaat malzemeleri itibariyle 1000 yılın üzerinde bir tarihi var. 350 yıl önce yapılırken de devşirme inşaat malzemeleri ve Roma döneminden kalan taşlar kullanılmış. Dolayısıyla yapı malzemeleri itibaren 1000 yaşın üzerinde bir konak. Burada restorasyon çalışmasıyla birlikte iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yeniden her şeyin birebir replikası yapılmadı. Orijinal olan kısımlar korundu. Bozulan kısımlar tamir edildi. Eski ile yeniyi restorasyonda yan yana görebiliyoruz. Bu da ayrı bir değer güzellik kattı. Örneğin bu bezemelerden bir kısmı orijinal, bir kısmı replika çıkartırlar birebir aynısı yapıldı. Dolayısıyla değerli bir eser meydana geldi. Yakın tarihte de önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak." dedi.

afsin-konak_2

ARI EVİ VE LAVANTA

Dünyanın en büyük tek parça lavanta tarlaları Afşin’de buluşurken, için de Türkiye'nin ilk arı evindeki bal üretim aşamalarının gözlemlenebileceği rengarenk kovanlarıyla dikkati çekiyor.

Başkan Güven, Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Beyceğiz Mahallesi kırsalında oluşturulan lavanta tarlasına "arı evi" inşa edildiğini ve burada sertifikalı-kaliteli bal üretildiğini kaydetti. Buraya gelen ziyaretçiler ise kovan içerisindeki faaliyetleri gözlemleyebiliyorlar.

Kahramanmaraş'ta sonbahar manzaraları drone ile görüntülendi Kahramanmaraş'ta sonbahar manzaraları drone ile görüntülendi

afsin-ari-evi

"Bizler bunları televizyondan görürdük." diyen Başkan Güven, "Artık bölgemizde var. Vatandaşlarımız rahatlıkla buraya gelip ziyaret edebilirler. Biz bu işe iddialı bir şekilde girdik. Örnek olarak çiftçilerimiz de var. Üretim yapıyorlar. Gelecekte ise sadece lavanta değil, kekik noktasında Afşin söz sahibi olacak. "Isparta Gülü" yani aromatik gül de yetiştiriyoruz. Bu gül meselesinde de başarılı olduk. Kozmetikteyiz malzemelerimiz de var. Satışlarımız da devam ediyor. Bu sezon yağlarımız Dubai'ye gitti. Yakında da İngiltere'ye de gidecek. Yurt-içi pazarı da bulunuyor. Çiftçilerimizi alternatif bir ürünler tanıştırdık. Daha sonra ikinci ürün eklendi. Özellikle kreş arazilerde yeterli gelir elde edilemeyen topraklar için oldukça kârlı bir ürün geldi. Biz fide yetiştirmelere başladık. Tohumlamalarımıza başladık. Nisan ayının son haftasında belirlediğimiz çiftçilerimize fidelerimizi vereceğiz. İnşallah ondan gören çiftçilerimiz de bu işi yapacak ama belli bir kapasitemiz var. Olayın kârını gördükten sonra çiftilerimiz boş arazi bırakmayacak. Bu ürünü üretecekler. Çiftçimiz, üreteip kazanacak kendisine harcayacak" diyererek sözlerini tamamladı.

afsin-lavanta-bahcesi

mis-gibi-kokan-lavanta-bahcesi-afsin