Deprem felaketinin üçüncü haftası geride kalırken ve çok sayıda hak sahibi mağdur olurken, AFAD afet hak sahipliği başvuru sürecine ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Hesapkurdu tarafından zorunlu deprem sigortası kapsamında hasar ihbar süresi, afetzedelere sağlanan destek ve imkanlar ve sigorta işlemlerinin nasıl yapılacağı özetlenen açıklama, kullanıcılarına bankacılık ve sigorta ürünlerini karşılaştırma fırsatı sunuyor. "Yaralarımızı bir an önce sarmak istiyoruz" ifadelerinin yer aldığı açıklamada, başvuru hakkıyla ilgili sorular yanıtlandı.

HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU E-DEVLET’TEN DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiği bölgelerde tapu başvuru süreci henüz başlatılmadı. Hesapkurdu tarafından derlenen bilgilere göre, hasar tespit çalışması tamamlandıktan sonra AFAD Afet Mağdur Hakları e-Devlet'te açılan başvuru ekranından işlem yapılacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde oluşturulan "Hasar Tespiti" sayfasından da binaların hasar durumlarına ilişkin bilgilere ulaşılabileceği belirtildi.

Doğal Afet Sigorta Acenteliği (DASK) poliçesinde on beş iş günü içinde hasar bildirim şartı yer almasına rağmen, acentenin şartları sigortalı lehine değerlendirdiği ve hasar bildiriminde herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı kaydedildi. Ayrıca depremde sigorta poliçesinin kaybolması durumunda sigortalının tazminat hakkını kaybetmeyeceğine, hak sahibinin süreç başladıktan sonra Alo DASK 125 hattı üzerinden başvuru yapabileceğine de dikkat çekildi.

AZAMİ TEMİNAT TUTARI 640 BİN TL

Hesapkurdu internet sitesinde paylaşılan bilgilerde AFAD'ın nakdi yardım ve hasar tespit desteği sağladığı belirtilirken, 7269 Sayılı Kanun kapsamında afetzedelerin hakları konusunda da yol gösteriyor. Bilinen depremzedeler Alo DASK 125 telefon hattı, e-devlet sistemi hasar bildirim sayfası ve DASK resmi sitesi, online hasar işlem sayfası üzerinden DASK hasar bildiriminde bulunurken, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere maksimum teminatın herkes için geçerli olacağı hatırlatıldı. Bina türleri DASK zorunlu deprem sigortası tutarı 640 bin Türk Lirasıdır. Açıklamada, DASK poliçesinin içeriğinin sigorta priminin tam ve kısmi hasar için ödenmesi olduğu, DASK'tan faydalanmak için binanın tamamen yıkılması şartının aranmadığı, sigorta priminin ödeme tarihinden itibaren en geç 1 ay içinde ödeneceği belirtildi. Tazminat tutarı belirlendikten sonra başvuru ve evraklar tamamlanır.

SİGORTA SAHİPLERİ ÇAĞRI MERKEZLERİNE ULAŞABİLİR

Hesapkurdu'nun derlediği bilgilerde, Hesapkurdu'nun kredi, kredi kartı, mevduat ve sigorta gibi bankacılık ve sigortacılık ürünlerinin karşılaştırılabileceği bir platform sunduğu, zorunlu deprem sigortası dışında sigortası olan afetzedelerin de merkezi arayabilecekleri vurgulanıyor. sigortayı satın aldıkları şirket. Açıklamada, konut sigortası, kasko, ferdi kaza sigortası, sağlık sigortası gibi farklı sigorta ürünlerine sahip olan afetzedelerin, sigorta poliçelerinin deprem sigortası içerip içermediğini kontrol ettikten sonra poliçede belirtilen haklardan yararlanabileceğine kaydedildi.