AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş'taki 'volkan patlaması' söylentisine ilişkin kamuoyu bilgilendirmesi yaptı.

AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesindeki Kuşkayası dağından çıkan dumanların, bölge halkı tarafından 'yanardağ' endişesi yaratması ve sosyal medyadaki açıklamalarla ilgili açıklama yaptı. 

Tatar, "Göksu'nun büyük kızılcık köyünde sosyal medyada volkan patlaması şeklinde yorumlar yapıldı. Sikorsky helikopterimizi oraya gönderdik. Volkanik kül, volkan patlaması ve gaz çıkışı yoktur. Deprem etkisiyle basit bir kütle hareketinden başka bir şey değil" dedi.

Yöre halkının kayda alıp sosyal medyadan paylaştığı ve endişeli olduklarını dile getirdiği video sosyal medyada gündem olmuştu. Görüntüler 'volkanik aktivite mi?' sorularını akıllara getirmişti. 

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: ''Yanardağ oluştu"

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin bölgede bir yanardağ oluşturduğunu belirtti.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin bilgiler paylaşan Ercan, şu ifadeleri kullandı:

"M7,9'luk depremde çıkan güre(enerji) 1 megaton(1 milyon ton) TNT'ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını(mağmayı) devindirip Kahramanmaraş'ta oluşturduğu kırıktan 2000 C'de kızgın, akışkan karatas(bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur.”