Türkiye'yi en çok vuran depremde evleri hasar gören bazı vatandaşlar, bulunmamaları gereken binalara girerek eşyalarını taşımaya çalıştı. Adıyaman'da bazı vatandaşların, hasarlı binanın yanında bindikleri asansörle eşyalarını taşıdığı görüldü. Öte yandan bazı kasaba halkı eşyalarının halatlar yardımıyla binalardan sarkma tehlikesini de gösterdi.

UZMANLAR UYARI ÜSTÜNE UYARI YAPIYOR

AFAD Hasar Tespit ve Hak Sahipliği Dairesi Başkanı Davut Şahin, yaptığı açıklamada, büyük afet nedeniyle binaların hasar gördüğünü söyledi. Şahin, çok sayıda binanın yıkıldığını ve bazılarının ağır hasar gördüğünü vurgulayarak, "Bu aşamada binalar ciddi tehdit ve tehlike altındadır. Vatandaşlarımızdan geçici olarak binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz. Ağır hasarlı ve hasar görecek binalardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

agir-hasarli-bina-1

"KENDİLERİNİ TEHLİKEYE ATMAMIŞ OLURLAR"

Vatandaşların eşyalarını eve götürmek gibi talepleri ve sorunları olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Bir artçı sarsıntıda zarar görmezse yıkılabilecek binalardan geçici olarak uzak durmak gerekiyor. Yıkılmasa bile düşme nedeniyle binanın bazı bölümleri zarar görebilir." Bu nedenle binalardan uzak durulmasını öneriyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın bir çalışması var. Binaları "erişilebilir", "erişim yok" veya "sınırlı erişim" olarak sınıflandırırlar. Tabi bu ayrımı dikkate alırlarsa ve onların yönlendirmesiyle departmanımızla uyum içinde hareket ederlerse haklılar. Kendilerini tehlikeye atmazlar. "

"BİNALARDAN UZAK DURSUNLAR"

Vatandaşların biraz sabırlı olması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Artçı sarsıntıların ne getireceği, ne tür bir tehlikeye yol açacağı henüz belli değil. Binalarının zarar görmediğini düşünseler bile lütfen inşaatın bu aşamasından uzak durun." diyerek sözlerini tamamladı.