Türkiye Jeoloji Kurultayı'na bir sunum yapan Jeoloji Yüksek Mühendisi MTA Deprem ve Paleosismoloji uzmanı Hasan Elmacı, Adana'yı korkutan haberler verdi.

Jeoloji Yüksek Mühendisi MTA Deprem ve Paleosismoloji uzmanı Hasan Elmacı, Savrun fayına ilişkin gelen soruları yanıtladı. Elmacı "7,1 değerinde deprem riski öngörüsü var" sorusuna "Bizde aynı düşüncedeyiz" dedi.

Türkiye'yi yasa boğan 7,7 ve 7,6'lık Kahramanmaraş merkezli, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Hatay, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da büyük yıkımlara neden olan depremlerden sonra bölgedeki diğer diri faylarına ilişkin durumu vatandaşların merak konusu.

Yurttaşlar bilim insanlarına bulundukları kentlerdeki faylara ilişkin endişeli sorularını sormaya devam ediyor.

adanafayy (1)

Depremin üzerinde yaklaşık 2,5 ay sonra Türkiye Jeoloji Kurultayı yapıldı. Jeoloji Yüksek Mühendisi MTA Deprem ve Paleosismoloji uzmanı Hasan Elmacı da burada bir sunum gerçekleştirdi.

Elmacı'nın sunumuna ilişkin paylaşımına Adana Savrun fayına ilişkin çok sayıda soru geldi.

Bir takipçisinin "Kurultayda Savrun fayıyla ilgili 7,1 değerinde deprem riski öngörüsü var sanırım Ömer Bey'in, siz ne düşünüyorsunuz hocam?" sorusuna Elmacı "Bizde aynı düşüncedeyiz. Bahsi gecen ön görünün belirtildiği makalede Ömer abi ile ortak yazarız" dedi.

adanafayy (2)

Elmacı "Hocam Savrun fayının 7.1 büyüklüğünde deprem üretebileceği söylenmiş. O bölgede bir sürü artçı oldu hala 7.1 büyüklüğünde deprem üretebilir mi. Adana için bir tehlike var mı. Cevaplarsanız çok sevinirim" yorumuna "Artçı depremler 7.6 büyüklüğündeki depreme ait, Savrun fayı hakkında bildiklerimiz şu aşamada sınırlı ancak, 7 üzerinde deprem üretme potansiyeli bulunan aktif bir fay hattı, ne zaman sorusunun cevabı ise daha detaylı yapılacak çalışmalar ile ortaya konacaktır." şeklinde yanıtladı.

Başka bir takipçinin "Hocam bu Adana Savrun fayı ile alakalı ne düşünüyorsunuz 7.1 Adana'yı bitirir" yorumuna "Maalesef, 7 ve üzerinde deprem üretme potansiyeli olan diri bir fay, ancak ne zaman sorusuna şu aşamada cevap veremiyoruz" yanıtını verdi.