ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 2

ABD ve Kanada'da son yılların en sert kışı yaşanıyor. İki ülkeyi etkisi altına alan kar fırtınasında hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi. 

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 2

ELEKTRİKSİZ KALDILAR
ABD'de yoğun kar yağışının olduğu bazı bölgelerde acil durum ilan edilerek, sürüş yasağı getirildi. Bazı eyaletlerde elektrik şebekesi operatörleri ise kapasite sorunu nedeniyle kullanıcılardan tasarruflu olmaları için çağrıda bulundu. Ülkede milyonlarca kişi kar fırtınası nedeniyle elektrikten yoksun kalarak evlerine hapis oldu.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 3

HAVA ULAŞIMI DURDU
Kanada'daki Büyük Göller'den Meksika sınırındaki Rio Grande'ye kadar kapsamı genişleyen "ölümcül kar fırtınası", ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını olumsuz etkiledi. Uçuş takip sitesi FlightAware, 25 Aralık Pazar günü ABD'de iç ve dış hatlarda 1645 uçuşun iptal edildiğini, 3869 uçuşta da gecikme yaşandığını bildirdi. Ulusal Hava Servisi de pazar sabahı itibarıyla Buffalo Niagara Uluslararası Havalimanı'nda kar kalınlığının 109 santimetreye ulaştığını aktardı.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 4

Yetkililer, ayrıca Büyük Göller'in yakınında atmosferik basıncın aniden düşmesiyle oluşan ve "bomba siklonu" şeklinde adlandırılan kuvvetli bir kasırganın meydana geldiğini duyurdu. Söz konusu kasırganın şiddetli rüzgarlar ve kar fırtınasına neden olduğu aktarıldı.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 5

GÖKTEN YARASA YAĞDI

Soğuk hava elbette sadece insanları etkilemiyor. Evsiz hayvanların sokakta yaşam şartları her geçen gün daha zorlaşırken, sıcaklıkların -8 dereceye düştüğü Teksas eyaletinde onlarca yarasa hipotermik şoka uğraşmış halde bir köprünün altında bulundu.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 6

Yerel gazeteler, hayvanların görüntülerini paylaştıkları haberlerinde 'gökten yarasa yağdı' başlığını kullanırken, ölümün eşiğindeki hayvanlar Houston Vahşi Yaşam Merkezi tarafından kurtarıldı.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 7
Veterinerler tarafından kurtarılan yarasalar normale dönmeleri için bir küvezde tutuldu.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 8

KANADA'DA 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki Merritt kenti yakınlarında Cumartesi günü Kelowna’dan Vancouver’a giden şehirlerarası bir yolcu otobüsü, henüz bilinmeyen bir nedenle takla atmıştı. Polis tarafından yapılan açıklamada, kazanın yollardaki aşırı buzlanma nedeniyle meydana gelmiş olabileceği belirtilirken, kaza nedeniyle yaralanan 52 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 4 kişinin ise hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu, toplam 8 kişinin tedavilerinin sürdüğü ifade edilmişti.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 9

"NESİLDE BİR KEZ GÖRÜLEBİLECEK" ŞİDDETTE BİR SOĞUK
ABD'de, 21 Aralık'ta ulusal ve yerel hava raporlama kurumları, "nesilde bir kez görülebilecek" şiddette soğuk ve karlı hava şartları konusunda uyarıda bulunmuştu. Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), ülkenin bazı bölgelerinde son 40 yıldır yaşanmamış soğuk hava şartlarının yaklaştığını duyurmuştu.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 11
Hava durumu servisi, "Yoğun kar yağışının, seyahatleri çok zor veya imkansız hale getirebileceğine ve hayati tehlike oluşturabileceğine" işaret etmişti. Ayrıca, soğuk havanın etkisiyle oluşacak fırtınanın, ülkenin Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesinde 3. kategorideki kasırganın basıncına eş değer olacağı bilgisi paylaşılmıştı. Fırtına nedeniyle New Jersey'nin Manhattan'a bakan kıyı şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin giriş katları, taşan Hudson Nehri'nin suları altında kalırken sele maruz kalan birçok araç zarar görmüştü. Queens ve Brooklyn'in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından zarar görürken şiddetli rüzgarın getirdiği dalgalar kıyı şeridindeki bazı caddeleri ve yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirmişti.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 12

JAPONYA'DA CAN KAYBI 17'YE YÜKSELDİ

Japonya Afet Yönetim Ajansı`ndan edinilen bilgilere göre, kar yağışı, buzlanma ve kar küreme çalışmaları sırasında meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 17`ye yükseldi.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 13

Kazalarda, en az 90 kişinin yaralandığı açıklanırken, Kuzeydoğu Japonya`nın birçok bölgesinde geçtiğimiz hafta sezonluk ortalama kar yağışının 3 katının kayda geçtiği açıklandı.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 14

Hokkaido Electric Power (HEPCO) açıklamasına göre kar yağışı sonrası en kuzeydeki Hokkaido Adası`nda yaklaşık 20 bin evde elektrik kesintisi yaşandı.

ABD, Kanada ve Japonya'yı kar fırtınası esir aldı! Gökten yarasa yağdı - Resim: 15

Ulusal basındaki haberlere göre yoğun yağış nedeniyle hava ve demir yolu seferlerinde aksaklıklar yaşanıyor.