ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti. Ankete göre; kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 34.8, CHP'nin oy oranı yüzde 23.2 ve MHP'nin oy oranı ise yüzde 9.7 oldu.

ASAL Araştırma "Türkiye Siyasi Gündem Araştırması"nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, hükümet ve diğer siyasi partilerle ilgili kanaatler ve Ocak ayı gündem konularıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı. 21-29 Ocak 2024 tarihleri arasında Türkiye genelinde NUTS-2 sistemine göre Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak dahil 26 ilde 18 yaş ve üzeri 2 bin kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, "Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz? " sorusu yöneltildi.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ankete katılanların yüzde 34.8'i bu soruya AK Parti yanıtını verdi. Bunu yüzde 23.2 ile CHP cevabını verenler takip etti. MHP yanıtı ise yüzde 9.7 ile üçüncü sırada yer aldı. Yüzde 9.4'lük bir kesim ise bu soruya DEM Parti cevabını verdi.

BU PAZAR MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ ?
(KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA)

AK Parti: %34.8
CHP: %23.2
MHP: %9.7
DEM Parti: %9.4
İYİ Parti: %8.5
Yeniden Refah Partisi: %4.8
Zafer Partisi: %3.7
Türkiye İşçi Partisi: %2.1
Memleket Partisi: %0.8
Diğer: %3.0

31 Mart yerel seçimleri öncesinde anket firmalarının son seçim anketleri gelmeye devam ediyor. ASAL Araştırma 26 ilde gerçekleştirdiği son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.