Türkiye'de kamu ihalelerini en çok alan ve muhalefetin 5'li olarak adlandırdığı inşaat firmalarının yeni projelerden ellerini çekmeye devam ettiği ileri sürüldü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam CHP'ye yakın Halk TV'de kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu, kamu ihalelerini en çok alan 5 büyük inşaat firmasından biri olan ancak adı açıklanmayan şirketin kendisiyle görüşme talebine ilişkin konuştu. Söz konusu talebin kendisine dolaylı olarak iletildiğini ancak geri çevirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Görüşmedim. Niye görüşeyim? Belki onlar da haksızlığa uğradıklarını ifade edecekler. Ellerinde belki de dosya vardır. 'Efendim bizden bu kadar rüşvet istediler' diyecekler. Onlar da gelecek, kime ne kadar rüşvet ödedikleri. Bugün değil ama gelecek. Siz 100 liralık geçiş ücretini 130 liraya çıkarıyorsunuz. Bunlar bedava mı oluyor? Zindaşti'yi hapishaneden çıkarıyorsunuz. Bunlar bedava mı oluyor?” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT FİRMASINDAN BİRİ GELİN ARKA KAPIDAN GİRİN DEMİŞ
Dikkat çeken görüşme talebi konusu dün akşam FOX TV'de yayınlanan Orta Sayfa programında da gündeme geldi. Canlı yayında gazeteci Murat Yetkin, "Bunlardan ünlü bir tanesi beni kabul etmiyorsanız siz gelin, binanın arkasından girin demiş" dedi.

Gözden kaçırmayın

Sen ömisin yanındaki kadını döven: Mahalleliden dayak yedi! Sen ömisin yanındaki kadını döven: Mahalleliden dayak yedi!

KİM BU HAİN DİYE ÖĞRENMEYE ÇALIŞIYOR
Program konuklarından gazeteci Deniz Zeyrek ise "Bu aralar bu 5'li gruptan bazıları muhalefetin kapısını aşındıran hain kim diye öğrenmeye çalışıyor." bilgisini aktardı.

KOLİN İNŞAAT 'BİZ BU İHALEDE YOKUZ' DEDİLER İDDİASI
Deniz Zeyrek ayrıca Sakarya Akyazı’dan İstanbul Havalimanı’na kadar gidecek olan ve dört etaptan oluşan yüksek hızlı tren hattı projesiyle ilgili olarak da Kolin İnşaat'tan kendisiyle temasa geçtiklerini ve 'Biz bu ihalede yokuz' dediklerini ileri sürdü.

Zeyrek, benzer şekilde Cengiz Holding'den de kendisiyle görüşme talep edildiğini belirtip "Ben görüşemedim. Muhtemelen onlar da 'biz yokuz diyecekler." dedi.

Ankara'da da çok büyük bir ihale olduğunu aktaran Deniz Zeyrek, "Adliye bir yerde toplanacak. Başta ihale yapmadan bir şirkete 'Siz yapın' denilmişti. Ama o şirket de girmek istemiyor." diye konuştu.