EYT sürecinde emeklilik hakkını elde edemeyenler için güzel gelişmeler yaşanıyor. Erken emeklilik fırsatı bir kez daha gündeme geldi ve artık tek formülle 44, 45 ve 47 yaşlarında erken emeklilik şansını yakalayabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerine göre, erken emeklilik konusu TBMM'nin açılmasının ardından daha da büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Özellikle EYT'yi neredeyse kaçıran vatandaşlar, yeni emeklilik imkanlarını yakalamak için sabırsızlanıyorlar. 1999-2008 yılları arasında sigorta girişi olanlar için erken emeklilik hakkı gündeme geldi.

erkenemeklilik4746

Sosyal Güvenlik Kurumu, son dakika açıklaması yaparak erken emeklilik düzenlemesi ile ilgili detayları paylaştı. Sigorta girişi 1999 sonrasına denk gelenler için 44, 45, 46 ve 47 yaşlarında emeklilik imkanı sunuluyor. Erken emeklilik için gereken prim gün sayısı ise 6250 gün olarak belirlendi.

EYT'siz erken emeklilik şartları da merak ediliyor. Kademeli emeklilik sistemi son dönemlerde gündemde ve özellikle TBMM'nin açılmasıyla birlikte birçok sosyal güvenlik sistemi düzenlemesi torba yasada yer alması bekleniyordu. 1999 sonrası sigortalı olan vatandaşlar da bu düzenlemeleri heyecanla bekliyorlar.

Sigorta girişi 1999-2008 arası olanlar için yeni bir erken emeklilik çalışması başlatıldı. Bu çalışma kapsamında 6400 gün prim ödeyenler 44, 45, 46 ve 47 yaşlarında erken emekli olabilecekler. Bu çalışma sadece bağ-kurluları kapsıyor. EYT'yi prim eksikliği nedeniyle kaçıran bağ-kurlulara yeni bir erken emeklilik hakkı tanınacak ve bu sayede bağ-kur'lu çalışanlar erken emeklilik fırsatını yakalayabilecekler.

Peki, milyonları erken emeklilik kapısını açacak olan torba yasa ne zaman meclise gelecek? Emeklilik sisteminde büyük bir reformu da içeren torba yasa için son hazırlıklar yapılıyor. Birikim tarihinde TBMM'de yeni yasama dönemi başlamış durumda. Torba yasanın madde madde TBMM'ye gelmesi ve oylanarak kısa sürede meclisten geçmesi bekleniyor. Ekim ayı sonuna kadar torba yasa düzenlemelerinin hayata geçeceği tahmin ediliyor.