Dünyanın en geri kalmış ülkelerinin şehirlerinde bile olmayan olay Elbistan’da yaşandı Elbistan Depremi sonrası, Afşin Elbistan Linyitleri İlköğretim okuluna taşınan Belediye, daha sonra buradan da çıkartılarak çadırda hizmet vermeye zorlandı. 

“Hükümetin hızlıca temel atıyoruz, 44 günde köy evleri teslim ediyoruz” diyerek reklam yaptığı ama kendine yüzde 60’lara yakın oy veren 150 bin nüfuslu ilçenin belediyesinin çadıra mahkum etti. Vatandaşın en temel hizmet alacağı kurumu bile hiçe sayan onu çadıra mahkum eden hükümete tepkiler ise çığ gibi büyüyor.  

VATANDAŞLARIN HİZMETİ NASIL ALACAĞI MERAK KONUSU OLDU
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin depremin ilk günlerinde kurduğu tünel tipi eski yemek çadırına geçen belediyenin nasıl hizmet vereceği merak konusu oldu. Çadır belediyeciliği sonrasında hükümete tepkiler ise çığ gibi büyürken, belediyenin hızlıca çadıra yerleşip vatandaşa hizmet vereceği öğrenildi.

YIKICI DEPREM SONRASI HİZMET YETERSİZLİĞİ
Depremin en yıkıcı etkisini yaşayan Elbistan’da belediye binasının çadıra taşınması sonrası vatandaşların hizmeti eksik alacağı korkusu sardı. Seçime sayılı günler kala AK Parti'nin konu ile atacağı adım ise merak konusu olurken, vatandaşların her türlü imar ve diğer hizmetleri veren belediyenin çadırda hizmet vermesi Elbistan halkına verilen değeri gösterdi.   

Kanal Maraş olarak soruyoruz; Binasız kalan Elbistan Belediyesi nerede hizmet verecek? Elbistanlı depremzedeler hizmet almak için nereye gidecek? Hükümet kendi belediyesini ortada mı bırakacak? Belediye de çalışan personellerin durumu ne olacak?

6-35

5-56

4-123

3-300

2-513

1-797