ABD Merkez Bankası 2 günlük toplantı sonrası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği gibi faiz artış hızını yavaşlattı ve 25 baz puanlık artış yaptı.

Fed Şubat ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırdı. Açıklamada enflasyonun kısmen gevşediği ancak hala yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Yetkililer faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı görüşünü yineledi. Yüksek enflasyonla mücadele için geçen sene 4 kez 75’er baz puanlık artış yapan Fed Aralık ayında ise artış hızını yavaşlatarak 50 baz puanla yola devam etmişti.

Enflasyonda görülen ılımlı yavaşlama ve ekonomik aktivitedeki belirgin soğuma nedeniyle faiz artış hızının yavaşlaması bekleniyordu. Fed yetkilileri de son dönemde yaptıkları açıklamalarda sıkılaşmanın yavaşlaması gerektiğine yönelik mesajlar vermişti.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararının ardından konuşan Fed Başkanı Jerome Powell Fed'in faizleri 25 baz puan artırdığı 2023 yılının ilk faiz kararının ardından yapılan faiz artırımlarının etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini belirterek, "Faizler henüz yeterince sınırlayıcı seviyede değil" dedi.

Powell ayrıca şunları kaydetti:

"Sınırlayıcı duruşu bir süre için daha devam ettirmenin uygun olacağını düşünüyoruz. İş gücü piyasası aşırı sıkı ve istihdam artışları hala oldukça güçlü. İş gücü talebiyse hala arzı ciddi oranda aşıyor. Enflasyon hızının son 3 ayda yavaşlaması memnuniyet verici ancak enflasyon hala çok yüksek. Enflasyonun aşağı yönlü patikada ilerleyeceğine güvenmek için daha fazla kanıta ihtiyacımız var. İş gücü piyasasında daha iyi bir denge sağlanmadan enflasyonda yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşamayacağımız görüşündeyim. Enflasyonun hem tam istihdam hem de fiyat istikrarına yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz. Attığımız adımların tam etkilerini görmek zaman alacak. Daha yavaş hızla faiz artırımı bize hedeflerimize doğru ilerlemeyi daha iyi değerlendirme imkanı veriyor. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya verileri değerlendirerek vereceğiz. Odak noktamız enflasyonu aşağı getirmek için elimizdeki araçları kullanmak olacak. Politika belirlerken finansal şartları ve diğer şartları dikkate alacağız. Hedeflerimizi başarmak için yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. İşimizi tamamlayana kadar rotamızda kalacağız. Faiz artırımlarının durdurulması sonra yeniden başlatılması şu anda FOMC tarafından konuşulan bir konu değil. Cari görünümümüz dikkate alındığında, bu yıl faiz indirimi beklemiyoruz. Eğer enflasyon daha hızlı aşağı gelir ise bunu değerlendiririz."