Ankara-İzmir hızlı tren hattının yapım ihalesini kazanan İngiliz şirketin 1.5 milyar euroluk ekstra kıyağına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati engel oldu.

Ankara-İzmir hızlı tren için yapılan ve “Türkiye’nin en yüksek bedelli ihalesi” olarak lanse edilen ihaleyi kazanan İngiliz şirket ERG inşaatın büyük bir kıyağın peşine düştüğü ortaya çıktı. İngiliz şirketin “döviz kurundaki dalgalanma” bahanesiyle 1.5 milyar Euro ekstra para istediği öğrenildi.

TV 100 yazarı Barış Yarkadaş, Bakan Nebatinin ekstra kıyağa ‘şimdilik’ engel olduğunu belirterek, “Eğer konu bu köşede gündeme gelmemiş olsa, bakanlık "değerlendirin" değil, "ödeyin" diyecekti" dedi.

Yarkadaş, İngiliz şirketin ekstra kıyağına Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin engel olduğunu yazdı. Yarkadaş, Bakan Nebati’nin ekstra kıyağa ‘şimdilik’ izin vermediğini belirterek, “Eğer konu bu köşede gündeme gelmemiş olsa, bakanlık "değerlendirin" değil, "ödeyin" diyecekti.” İfadelerini kullandı.

Yarkadaş’ın “Türkiye bunu konuşacak: 1,5 milyar euroluk kıyak hangi bakanın imzasına takıldı?” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

ERG İnşaat, kamuoyundaki tüm tepkilere rağmen, herhangi bir zararı olmadığı halde istediği 1,5 milyar euroluk ekstra kıyağın peşine düştü.

Belli ki; o parayı almaya kararlıydılar…

Ağaçta bunu yetiştirdi! Görenlerin ağzı açık kaldı Ağaçta bunu yetiştirdi! Görenlerin ağzı açık kaldı

Eski parayla yaklaşık 30 kat ceplerine indirme konusunda ısrarcı olan ERG İnşaat’ın, neye dayanarak bu denli cüretkâr davranabildiği de ayrı bir muamma tabii…

tv100’deki yayınlarımızın ardından konuya ilişkin değerlendirme yapmak zorunda kalan Ulaştırma Bakanlığı, topu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atarak “Böyle bir talep var, uygun görüyor musunuz?” diye sormak zorunda kaldı.

Eğer konu bu köşede gündeme gelmemiş olsa, bakanlık "değerlendirin" değil, "ödeyin" diyecekti.

NE OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelen talep yazısını inceledikten sonra 1.5 milyar euroluk bu talebe ret yanıtı verdi.

Kısacası; ERG İnşaat’ın haksız bir biçimde istediği parayı ödemeyeceğini bildirdi.

Böylece; halkın 1.5 milyar eurosu yani 30 katrilyonu “şimdilik” devletin kasasında kaldı.

’Şimdilik’’ dememin sebebi ise şu:

Ulaştırma Bakanlığı’ndaki bürokratların verdiği bilgiye göre, ERG İnşaat bu ekstra parayı alabilmek için hem KİK’e hem de Cumhurbaşkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’na başvurma hazırlığı yapıyormuş.

Peki bu ne anlama geliyor? Bu ekstra kıyak istemine ilişkin dosya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gelecek.