Meteoroloji uzmanları 14 Ağustos için sıcak hava dalgası uyarısında bulunuyor. Özellikle Şanlıurfa, Antalya, Mersin, Adana ve Bolu gibi illerde yaşayanlar dikkatli olmalı. Uzmanlar, bu tarihte yüksek sıcaklıkların beklendiğini ve evden çıkarken önlem alınması gerektiğini vurguluyor.

Yeni bir sıcak hava dalgasının Türkiye'ye yaklaştığı belirtiliyor. Temmuz ve ağustos aylarında etkili olan sıcak hava dalgalarına bir yenisi ekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, özellikle Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olacak bu dalganın termometreleri 48 derece ve üstüne taşıyabileceği uyarısında bulunuyor.

Ünlü meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda 14 Ağustos tarihinde Batı Karadeniz'e alışılmadık bir sıcak hava dalgasının geleceğini belirtiyor. İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin de yüksek sıcaklıklarla karşılaşabileceği uyarısını yapan Ökten, "El Nino yaz mevsiminde aşırı sıcaklara sebep olur, sonbaharda ise bol yağış getirir" açıklamasını yapıyor.

Uzmanlar, bu uyarılara dikkat edilmesi gerektiğini ve özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanların evden çıkmamalarını öneriyor. İlgili illerde yaşayan vatandaşların, 14 Ağustos'ta sıcak hava dalgasına karşı hazırlıklı olmaları gerektiği önemle vurgulanıyor.