14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurtdışında oy verme işlemlerinin başlaması ile birlikte Avustralya'dan gelen bu fotoğraf seçim güvenliği tartışmalarını yeniden başlattı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Avustralya'da açılmamış oy pusulalarında mühür vurulmuş pusulalar yer aldığını açıkladı.

Işık'ın paylaştığı oy pusulasında mührün AK Parti'ye basıldığı görülebiliyor. Işık, olaya ilişkin tutanak tutulduğu bilgisini paylaştı.  

Işık'ın paylaşımı şu şekilde: 

"Avusturalya'dan bir sandık yetkilisi arkadaşımız yazmış. Fotoğrafını da göndermiş. 720'lik açılmamış oy pusulalarında bir partinin mührü vurulmuş pusulalar çıkmış. Sandık başındaki bir yetkili yakalamış, tutanak tutulmuş. Kabine girmeden önce pusulalarınızı mutlaka kontrol edin." 

Yurt dışında ve gümrüklerde oy kullanan seçmen sayısı 1 milyon 165 bini aştı

Öte yandan  Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) edinilen bilgiye göre, 27 Nisan’da başlayan oy verme işlemi kapsamında yurt dışındaki temsilciliklerde 1 milyon 83 bin 684, gümrük kapılarında ise 82 bin 285 seçmen oy kullandı.

Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemleri 9 Mayıs’a, gümrüklerde ise 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Editör: Mine Kirik