Aydın'da Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda arızalanan asansör düşmesi sonucu Zeren Ertaş hayatını kaybetti.

FARKLI ŞEHİRLERDE GECE EYLEMLERİ

Ertaş’ın ölümündeki ihmallerden dolayı Türkiye'nin pek çok şehrinde öğrenciler ayağa kalktı. İstanbul'dan Tunceli'ye kadar birçok ilde öğrenciler arkadaşlarının ölümünden sorumlu olanların bulunması için protesto yaptı.

Protestolar sırasında "Katil KYK" ve "Kaza değil cinayet" sloganları atıldı. İşte Türkiye'nin pek çok noktasında devam eden o protestolar:

İzmir Bornova Küçükpark Meydanı'da "Gençlere değil katillere barikat" sloganları atıldı.

asdasd2223

Kadiköy Süreyya Operası önü: “Bize biçilen kefeni yırtacağız, arkadaşlarımızın katili Saray Rejimi’ni yıkacağız!”

Tunceli KYK yurdu: "Kaza değil cinayet"

Ankara: "Biz yaşayacağız katil KYK"

İzmir Bayraklı TOKİ KYK Yurdu önü: "Katil KYK"

VALİ CANPOLAT: MAALESEF BİR ÖĞRENCİMİZİ KAYBETTİK

Aydın Valisi Yakup Canbolat, yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini, asansörün, birinci kattayken henüz kapı kapanmadan kaymaya başladığını belirterek, bu sırada asansördeki öğrencilerden birinin panik halinde dışarı çıkmak isterken arada sıkışarak vefat ettiğini söyledi.

Vali Canbolat, "15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Öğrencilerimizde bir sorun yok hepsi asansörden kurtarıldı. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik." diye konuştu.

Gerekli müdahalelerin yapıldığını dile getiren Canbolat, "Tüm ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül'de bakımı yapılmış. Ama biz her halükarda Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari çalışma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRENCİNİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Feci olayda hayatını kaybeden öğrencinin Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş olduğu öğrenildi.

Ertaş'ın geçen 9 Temmuz tarihinde bir sosyal medya hesabında asansör fotoğrafı paylaştığı ortaya çıktı. Ertaş’ın, yayımladığı asansör fotoğrafının üzerindeki "Sadece ölüler görür" ifadesi dikkati çekti.

ıccoccy

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı yayınladı.

bassaglı

ÖĞRENCİLERİ POLİS DURDURDU

Olayın ardından şehir merkezine inmek isteyen öğrenci grubu polis tarafından durduruldu. Kalabalık grup polis eşliğinde yurda geri döndü.

ÖLÜM GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Olayın ardından yurtta kalan öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdi. Bir kullanıcı, kazadan 3 gün önce Cimer'e şikayette bulunduğunu paylaştı.

cimer11

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise, geçen yıl söz konusu KYK yurdunda kaldığını belirterek asansörde tek başınayken asansörün kaydığını paylaştı.

cimer22

Öte yandan öğrencilerin şikayet sitelerine kazadan 1 hafta önce şikayet yazdıkları ortaya çıktı.

cimer33

ÖĞRENCİLER EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR

Kaza ardından gençler sokağa çıktı. Durumu protesto eden öğrenciler ‘Ölmeye değil, okumaya geldik’ pankartı açtı.

Eylemin ardından gençler yaptıkları basın açıklamasında, "Eylemin ardından yapılan basın açıklamasında, “Bozuk olduğu bilinen, defalarca arızalanan ve aylardır yapılan uyarılara rağmen hiçbir önlem alınamayan asansörün içinde can veren sıra arkadaşımızın ölümünde sorumlu olan KYK ve yurt yönetimidir. Yaşanan olaydan iki hafta öncesine kadar benzer bir olay daha yaşanmış ve 15 kız öğrenci arkadaşımız B Blok’ta bulunan asansörde mahsur kalmıştı. Asansörün 1 ila 2’nci kat arasında durması ile yine bir faciadan dönülmüş ve kapının açılmasıyla arkadaşımız rahat bir nefes almıştı. C Blok’ta bulunan asansör geçen yıl benzer şekilde arızalanmış, tüm uyarılara ve şikayetlere rağmen bir yıl içinde herhangi bir önlem alınmamıştı" dedi.

cimer44