Popüler sosyal medya platfromu Twitter'a yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Son olarak yakında ‘daha uzun tweet’ göndermenin mümkün olacak.

Kendisini "Twitter'ın Şefi" olarak tanımlayan Elon Musk, Twitter'a gelen bir yeniliği daha duyurdu. Sosyal medya devi Twitter'ın sahibi milyarder iş adamı Elon Musk, tweet'ler için 280 karakter sınırını kaldıracağını söyledi. Daha uzun tweetlerin "yakında" geleceğini müjdeledi. Musk bir tweet'e yanıt olarak "Uzun Tweet özelliği yakında geliyor" dedi.

Elon Musk da geçtiğimiz Nisan ayında Twitter'ın uzun tweetler atması için artık çok geç olduğunu söyleyerek bir tweet karakter sınırlaması önermişti. Ekim ayının sonlarında milyarder, "Karakter sınırını kaldıracak mıyız?" sorusuna yanıt olarak tweet atmış, "kesinlikle" yanıt vermenin 280 karakter sınırını kaldıracağına dikkat çekmişti.

Twitter 2006'da ilk kez halka açıldığında, tweet'ler 140 karakterle sınırlıydı ki bu oldukça sınırdı. Başka bir deyişle, bir tweet en fazla 140 karakter içerebilir. Bu, kullanıcıların bir konuyu ayrıntılı olarak açıklamasını zorlaştırır. Ancak mikroblog sitesi Twitter, karakter sınırlaması nedeniyle farklıdır.

Sosyal medyanın bayrak gemilerinden biri olan Twitter, 2018 yılına gelindiğinde karakter sınırını iki katına çıkararak, kullanıcıların "kendilerini ifade etmelerini" kolaylaştırmak için tweet'leri 280 karakterle sınırladı. Ancak, karakter sınırlaması kaldırıldığında, Twitter'dan gelen ilk veriler, çoğu Twitter kullanıcısının hala kısa tweetler attığını gösterdi.

Mavi tık alan hesapları üzecek gelişme! Elon Musk'tan ilk hamle geldi Mavi tık alan hesapları üzecek gelişme! Elon Musk'tan ilk hamle geldi

TWİTTER UZUN TWEETLER ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Şubat ayında, Jane Manchun Wong adlı saygın bir teknoloji kaynağı, Twitter'ın daha uzun tweet'ler gönderen "makaleler" adlı bir özellik üzerinde çalıştığını iddia etti. Jane Manchun Wong, bir "Twitter gönderisinin" ekran görüntüsünü paylaştı ve uygulamada kendi özel bölümlerine sahip olabileceklerini söyledi.

Daha sonra Haziran ayında, Twitter Makaleleri, kullanıcıların 2.500 kelimeye kadar blog yazmasına izin veren bir "Twitter Notları" özelliği olarak ortaya çıktı ve birkaç yazar tarafından pilot olarak uygulandı. Notes, insanların tek bir içerik içinde metin, fotoğraf, video, GIF ve gömülü tweet göndermesine ve hatta düzenlemesine olanak tanıyan bir özellik olarak duyuruldu. Ancak, Musk bu ayın başlarında şirketi devralana kadar Notes beta sürümünden çıkamadı ve şirket o zamandan beri birçok değişikliğe uğradı.