Türkiye'nin 3 boyutlu ilk evi! Hem ucuz hem taşınabilir

Türkiye'de Tuzla ilk kez bir ev inşa etmek için bir 3D yazıcı kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSTON, 3D yazıcı teknolojisini kullanarak üç oda ve bir salondan oluşan bir ev inşa etti.

Türkiye Tuzla'daki bu binanın yapımı bir hafta sürse de yapım sürecinde yerli 3D yazıcı robotları kullanıldı.

NTV’nin aktardığı habere göre, üç boyutlu evler, daha çevreci olurken duvar örme ve kalıp işçilikleri bulunmadığı için geleneksel inşaatlara göre süre ve maliyet açısından daha tasarruflu oluyor.

3D yazıcı teknolojisi ile yapılan binalarda iki ya da üç kişilik teknik ekiplerin olması yeterli. Milliyet'ten Gülden Çoktan'ın haberine göre İSTON Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, 3D yazıcı teknolojisiyle örnek uygulama olarak inşa edilen yapıya çok yoğun bir ilgi gösterildiğini belirterek, ilerleyen günlerde İstanbul ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen talepleri karşılamak üzere yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

EN ÖNEMLİ HUSUSLARDAN BİRİ HARÇ
3D yazıcı teknolojisinde en önemli hususlardan birinin harç olduğunu söyleyen Togay, özel yazdırılabilir nitelikte beton harç geliştirdiklerini söyledi. Harcın yüksek dayanıma sahip olduğunu belirten Togay, “Yazdırılan binanın statik hesaplamalarına göre yazdırılacak duvarlar içerisine geleneksel demir donatılı kolonlar dökülerek deprem etkilerine karşı gerekli dayanımı elde edebiliyoruz. Demir donatılı kolon imalatları da 3D beton yazıcı ile kalıp yapılarak tamamlanmaktadır” dedi

MOBİL OLMA ÖZELLİĞİ VAR
3D yazıcı teknolojisiyle üretilen binaların düşük metrekarelerde yapılması ve farklı platformlar kullanılarak prefabrik evler gibi taşınmasının mümkün olduğunu belirten Togay, “Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile ürettiğimiz yapıların kendine has özellikleri bulunmaktadır. 3D ile yapılan binalar yerinde sabit olarak bir temel sistemi üzerine inşa edilen yapılar olması durumunda ilk yapıldığı yerden taşınması mümkün değildir. Fakat daha düşük metrekarelerde farklı platformlar kullanılarak taşınabilir tasarımlar geliştirmemiz de mümkün" diye konuştu.

Türkiye'nin farklı şehir ve bölgelerine de bu şekilde yapılar inşa etmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Togay, "Bu üretim teknolojisinin kendine has özelliklerden biri de mobil olma özelliğidir. 3D yazıcı ile üretim sürecinde kullandığımız altı eksenli robotik kolu geliştirdiğimiz paletli yürüyen aksam ile mobil hale getirdik" bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.