Kahramanmaraş merkezli 11 ilinde meydana gelen deprem felaketinin ardından TSK'ya ait çıkarma gemisi TCG Bayraktar, Hatay'daki MMK Metalürji Limanı'nda hasta ve yaralılara hizmet vermek üzere yüzen hastaneye dönüştürüldü. Uçakta 3 bin 100 kişinin tedavi altına alındığı, 20 kişinin ameliyat edildiği ve 15 kişinin yoğun bakımda olduğu belirtildi.

Karamanmaraş merkezli 11 ilde büyük hasara yol açan deprem felaketinin ardından bölge için devlet ve tüm kurum ve kuruluşları alarma geçti. Yüzer hastaneye dönüştürülen Türk Silahlı Kuvvetleri çıkarma gemisi TCG Bayraktar, deprem sonrası deprem bölgesinde yaralılara hizmet veriyor.

70 YATAKLI ACİL SERVİS, 10 YATAKLI YOĞUN BAKIM VE 1 AMELİYATHANE VAR

70 yataklı acil servis, 10 yataklı yoğun bakım yoğun bakım ünitesi bulunan "TCG Bayraktar" gemisinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 20 gönüllü öğretim üyesi ve 60 gönüllü sağlık personeli görev yapıyor.

20 KİŞİ AMELİYAT EDİLDİ

"TCG Bayraktar" gemisi 700 bin nüfuslu bir bölgede görev yaptı, 3 bin 100 kişiye bakım yaptı, 20 ameliyat yaptı ve 15 kişiye yoğun bakım hizmeti verdi. Kontrol için TCG Bayraktar'a gelen kadın hastanın doğum sürecinin başladığı doğrulanırken, doğumun sorunsuz bir şekilde gerçekleştiği belirtildi.

DEPREMZEDELERE DEVLETİN ŞEFKATLİ ELLERİNİ UZATMAYA ÇALIŞTIK 

'TCG Bayraktar' Başhekimi MSKÜ Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ethem Acar, "7 Şubat'ta 'TCG Bayraktar' gemisi ile Marmaris'ten Hatay'a doğru yola çıktık. 24 saat süren bir yolculuktan sonra konaklayacağımız limana geldik. Bulunduğumuz bölgede depremden etkilenmiş çok sayıda insan var. Buraya geldiğimiz ilk andan itibaren insanların sağlık ihtiyacı vardı. Evlerinde kalamıyorlardı, çoğu dışarıda kalıyordu. Bu bakımdan biz hem tıbbi tedavilerini gerçekleştirdik hem de başka ihtiyaçlarını da gidermeye çalıştık. Onlara devletin şefkatli ellerini uzatmaya çalıştık. Hep birlikte özveriyle çalışmaya devam ediyoruz. Yorgun olmakla birlikte huzurluyuz, vazifemizi yaptığımızı düşünüyoruz" dedi.