Avraysa Araştırma Şİrketi, 21-26 Kasım tarihleri arasında yaptığı son anketin souçlarını yayınladı. Anket sonucuna göre AK Parti ve MHP’nin oylarında düşüş yaşanıyor. AK Parti ve MHP’nin yaşadığı oy kaybının son 2 senede yüzde 11,8’i bulduğu belirtiliyor.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz koordinatörlüğünde 21-26 Kasım tarihleri arasında 2 bin 460 kullanıcı ile gerçekleştirilen son anket, “Kasım Ayı Genel Siyaset Gündemi Araştırması” sonuçlandı. 

Yapılan çalışmaya göre Cumhur İttifakı’nın oy kaybının ciddi derecede arttığı gözlemlendi.Ankete katılan kullanıcılara, “Bugün Seçim Olması Durumunda Hangi Partiye Oy Verirsiniz? sorusu yöneltilirken katılımcıların tercihleri şu şekilde oldu:

Ankete katılanların yüzde 10,1’i kararsızım yanıtını verirken, oy kullanmam diyenlerin oranı ise yüzde 11,6 oldu. 

Kararsızlar dağıtılmadan önce sadece 3 parti barajı geçebiliyorken orantısal dağıtım sağlandığında sonuçlar şu şekilde oldu: 

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARI DÜŞÜYOR 

2018 Milletvekili Seçimlerinde AK Parti yüzde 42,5, MHP yüzde 11,1 oy alırken Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 53,6 olmuştu. Buna karşılık yine aynı dönemde CHP ve İYİ Partili Millet İttifakı yüzde 33.9’da kalmıştı. 

Anket sonucuna göre, Cumhur İttifakı’ndan AK Parti yüzde 9.3 oy kaybı yaşarken MHP ise yüzde 2,5 oy kaybediyor. 

Bu sonuçla AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı aradan geçen iki sene içerisinde yüzde 11,8 oranında oy kaybı yaşıyor. 

Karabük'te gençlik festivalinde ortalığı karıştıran taciz Karabük'te gençlik festivalinde ortalığı karıştıran taciz

ERDOĞAN'IN KARŞISINDA KİM NE KADAR OY ALIR

Öte yandan Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, kasım ayında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Özkiraz, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi olması muhtemel isimlerin oy oranlarını paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aday olursa kazanır diyenlerin oranı yüzde 44.3, kaybeder diyenlerin oranı ise yüzde 40.3 çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 43; kaybedeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 46.5 olarak belirlendi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in adaylığı için yüzde 42.1 “Kazanır”, yüzde 45.6 “Kaybeder” yanıtı verildi.

AK Parti'den ayrılıp DEVA Partisi'ni kuran Ali Babacan'ın adaylığıyla ilgili ise ankete katılanlar, yüzde 39.9 “Kazanır”, yüzde 48.9 “Kaybeder” dedi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu için ise kazanır diyenlerin oranı yüzde 36,5 iken, kaybeder diyenlerin oranı 51,3. Kararsızların oranı da yüzde 12,2.

Ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için de kazanır diyenlerin oranı yüzde 40,1; kaybeder diyenlerin oranı yüzde 44,9; kararsızların oranı ise yüzde 15.