Sosyal medyada 2015 Genel Seçimleri anketi

"Sosyal medyada 2015 Türkiye Genel Seçimleri Anketine" göre; AK Parti yüzde 47.4 oy oranıyla birinci parti oldu.

Sosyal medyada 2015 Genel Seçimleri anketi

 

Kobimedya sosyal medyada kendi yöntemini geliştirerek "Sosyal medyada 2015 Türkiye Genel Seçimleri Anketini" paylaştı. AK Parti yüzde 47.4 oy oranıyla birinci parti oldu.

 

Kobimedya yetkilileri, bu anketin bir nevi partilerin sosyal itibarını ölçümlediğini belirtti. Kobimedya yetkilileri, 3 aylık süreçte birbirinden farklı konum ve bölgelerde yaşayan 72637 kişi ile yapılan bu anketin, yüz yüze yapılan ankete oranla daha gerçekçi olduğunu düşündüklerini belirttiler.

 

Firma ayrıca ankete katılanların yaş ortalamasının diğer klâsik anketlere göre daha düşük olduğunu ve hata payının yüzde 1 olduğunu belirttiler. Kobimedya yetkilisi Erdem Akgöl, ”Sonuçlara göre HDP çok kritik bir noktada. HDP’ nin açıklamaları oy oranını belirleyecek önemli bir faktör. MHP çıkışa geçti. HDP gibi MHP’nin durumunu da seçim gününe kadar sergileyeceği duruş belirleyecek. MHP oy oranını arttırabilir” dedi.

 

Partilerin oy oranları şöyle oldu:

 

"AK Parti yüzde 47,4

CHP yüzde 22,9

MHP yüzde 19.6

HDP yüzde 9.9

Diğerleri yüzde 0.2".

 

Ankete göre, sosyal medyada paylaşılanları doğru bulanların oranı yüzde 47.2, sosyal medyada paylaşılanları doğru bulmayanların oranı yüzde 38.1, Sosyal medyada paylaşılanlara temkinli yaklaşanların oranı ise yüzde 14.7 çıktı.

 

Anket sonuçlarına göre en beğenilen liderler ise şöyle sıralandı:

 

"Recep Tayyip Erdoğan yüzde 24.8

Ahmet Davutoğlu yüzde 16.8

Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 13.4

Barack Obama yüzde 10.7

Devlet Bahçeli yüzde 10.5

Abdullah Gül yüzde 9.2

Ahmet Necdet Sezer yüzde 8.6

Fatih Terim yüzde 6".

 

Ayrıca Erdem Akgöl milletvekili adaylarının yaptığı aşırıya kaçan bireysel tanıtım çalışmalarının da partinin kurumsal kimliğine zarar verdiğini ve bu yüzden seçim propaganda çalışmalarının tek bir yerden yapılmasının partilerin oy oranını artırmasına olumlu katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.