banner232

Pandemi koşulları yasal takiplere engel olmadı! İktidar faturaların peşine düştü

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'in soru önergesine yanıt veren Bakan Dönmez, 2020 yılında 105 bin elektrik kullanıcısı ve 60 bin doğalgaz kullanıcısı hakkında yasal işlem başlattığını söyledi.

Pandemi koşulları yasal takiplere engel olmadı! İktidar faturaların peşine düştü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında elektrik ve doğalgaz faturasını ödemediği için yasal işlem yapılan abone sayısını açıkladı.

Yaşanan duruma tepki gösteren Başevirgen ise "İnsanların hastalıkla boğuştuğu, eve kapandığı, gelirinden olduğu olağanüstü bir dönemde vatandaşlara elektrik ve doğalgaz borçlarını ödeyemedikleri için yasal takip başlatılmasını kabul etmek mümkün değil" dedi.

Başevirgen, soru önergesinde, "Türkiye genelinde 2020 yılında kaç abonenin borçlan nedeniyle elektrik ve doğalgazı kesilmiştir? Manisa ilinde 2020 yılında kaç abonenin borçlan nedeniyle elektrik ve doğalgazı kesilmiştir? Türkiye genelinde ve Manisa ilinde bu vatandaşlarımız için herhangi bir icra ve haciz takibi başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu sayı kaçtır? Vatandaşlarımızın yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle ödeme güçlüğü çektikleri elektrik ve doğalgaz faturaları için bir çalışma yapacak mısınız?" sorularını yöneltmişti.

Bakan Dönmez' in verdiği yanıta göre, 2020 yılında mesken abone grupları için Türkiye genelinde üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından %0,92'sine (2 milyon 951 bin 380), 169 milyon 575 bin 739 doğalgaz faturasından %0,43'üne (729 bin 176) yükümlülüklerini yerine getiremediğinden dolayı geçici olarak kesinti uygulandı. Zamanında borç ödenmemesi nedeniyle 105 bin 600 elektrik ve 60 bin 237 doğalgaz abonesi için de yasal takip başlatıldı. Bakan Dönmez, Manisa ili için bu sayıları 709 elektrik ve 534 doğalgaz abonesi olarak açıkladı.

Gelen yanıtlar üzerine değerlendirmelerde bulunan Başevirgen, "Sayın Bakanın verdiği bilgilere göre, pandeminin zirve yaptığı 2020 yılında, 105 bin 600 elektrik ve 60 bin 237 doğalgaz abonesine borçlarını ödeyemediği için yasal takip başlatılmış.

Aynı dönemde 2 milyon 951 bin 380 elektrik faturası ve 729 bin 176 doğalgaz faturası ödenemediği için kesinti uygulanmış.

Salgın şartlarında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle insanların evlerine kapanıp kazançlarından da mahrum kaldığı bir dönemde, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için kesinti uygulanması ve hatta haklarında yasal işlem başlatılması gerçekten üzüntü verici.

Sosyal devlet anlayışı gereği böyle olağanüstü durumlarda yaşamsal öneme sahip elektrik ve doğalgaz kesintisi yapılmamalı ve faturalarını ödeyemedi diye insanlar hakkında yasal takip başlatılmamalıydı.
İktidarın, bu süreçte vatandaşına destek olmakta ne kadar yetersiz kaldığını bu veriler bizlere açıkça gösteriyor"
şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.