Müjdeyi Erdoğan verdi! İndirim geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşuyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi Meclis'te kabul edildi. 2019 senesini en başarılı, en iyi şekilde değerlendirmemize imkan sağlayan bir bütçe hazırladığımıza inanıyorum. Bütçemizi en iyi şekilde kullanarak Türkiye'yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme, disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız 2019 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu ve kesin hesap kanunun hayırlı olmasını diliyorum.

"VERGİLERİ YİNE MİLLETİMİZE SUNMAYI ESAS ALIYORUZ"

2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira, faiz hariç olarak da 843 milyar lira olarak planladığımızı görüyorum. 2019 yılı için bütçe gelirlerini 880,4 milyar, bütçe açığını 80,6 milyar lira, faiz dışı fazla 37 milyar lira olarak görüyoruz. Bütçe disiplini her zamanki gibi önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Vergileri yine milletimize sunmayı esas alıyoruz. 

VERGİ ÖRNEĞİ

AK Parti öncesi toplanan vergilerin, bizim dönemimizde nereye harcandığı konusunda örnek vereceğim: 

2002 yılında faiz harcamaları bütçe giderlerinin yüzde 43'üne karşılık geliyordu. Bir başka ifadeyle her 100 liralık verginin 86 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk Bay Kemal. Şimdi bu oran, 2017 yılı itibariyle bu oran yüzde 10'lar seviyesine geriledi. Demek ki 100 liralık verginin 10 lirasını faiz giderlerine, kalanını milletimize hizmet olarak harcıyoruz.

MUHALEFET SERT TEPKİ

Ana muhalefetin sözcüsü konuşuyor 'Esnaf kepenkleri kapattı, çiftçi tarlasını satıyor' diyor. Sen size ait hayali bütçeden konuşuyorsun. Biz bugüne kadar sürekli hep çiftçimizin, esnafımızın yanında olduk. Tavsiye ederim, bir sor bakalım TOBB'a sor, TİM'e sor ne kadar bu yıl içerisinde esnaf veya şirket faaliyete girdi, ne kadar kapandı. Sor bakalım, sana nasıl bir rakam verecekler. Sana söyleyim 6'da 1. 6 açıldıysa 1 kapandı. Biz böyle çalışıyoruz. Ama bunların dünyadan haberi yok. Bu rakamları TİM'de açık açık anlattık. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu. Ekonomiyi canlandırmak için vazgeçtiğimiz ÖTV tutarı 8 milyar liranın üzerinde. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek.

"2019 YILINI GÖBEKLİTEPE YILI İLAN EDİYORUZ"

2019'da turizmde atak yapıyoruz. 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan edeceğiz. Bu çerçevede de Gaziantep, Mardin, Adıyaman'da bu işin içerisinde olacak. Bölgeyi Göbeklitepe yılında ayağa kaldıracağız. Biliyorsunuz 2018'i de Truva yılı ilan etmiştik ve bölgede turizme yüzde 60 bir canlılık getirmişti.

ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA YÜZDE 10 İNDİRİM

Bazı müjdeleri vermek istiyorum. Yılbaşından itibaren elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlarda ve küçük orta ölçekli işletmelerde doğal gazın fiyatında da yüzde 10'luk indirime gidiyoruz.

İŞ DÜNYASINA TEŞVİK

Bölgesel istihdam teşvikini 1 yıl daha uzatıyoruz. 51 ilde ve 2 ilçede işverenlere sağladığımız 6 puanlık SGK teşviki devam edecek. 2018'de 9 ay olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki yıl 12 ay olarak uygulanacak. Bu teşviklerin de iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Biraz önce asgari ücret net olarak açıklandı. O da 2 bin 20 lira olarak açıklandı. Bekar bir işçinin ücretini ifade eden bu rakam evli çocuklu olmasıyla birlikte daha da yükselebiliyor. Asgari ücretteki artış çok önemli. Net 417 lira arttığını gösteriyor. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni yılın hamd olsun bu müjdelerle karşılanmış olması bütün hanelere de sevinç ve bereket getirmiş olacaktır.

‘MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZA YAPILAN HAKARETLER YENİLİR YUTULUR DEĞİLDİR’

Oradaki kullandıkları ifadeler gerçekten yenilir, yutulur değil. Aynı ifadelerle bunlara cevap vermek, zaten bizim haddimize değil. Türkiye’nin son 16 yılda mesafe alamadığı en büyük sorunu işini doğru düzgün yapan bir ana muhalefet partisine sahip olamamaktır. Milli savunma Bakanımıza yapılan hakaretler yenilir yutulur hakaretler değildir. Bu edep yoksunu kişilerden ne yazık ki ana muhalefetin genel başkan yardımcısı var veya sıfatı nedir bilmiyorum bilmeme de gerek yok, bu adamlarla ana muhalefet politika yapıyor.

Gerek vekillerimiz, gerek teşkilatlarımız bunu milletimize iyi anlatmalı. Milletimiz de bunlara 31 Mart’ta demokratik dersi sandıklarda versin

"YARGIDA GEREKEN DERSİ VERECEĞİZ"

Bunlar yeri gelir terör örgütü ile el ele kol kola yürürler, onların diliyle konuşurlar, onların ağzıyla bu vatana, millete saldırırlar. Yeri gelir teröristlerin ileri gelenlerini bakarsınız cezaevine gider ziyaret eder. Eline geçen her fırsatı bölücü yandaşlarını aklamak için kullanana ana muhalefet partisi milletimizin önündeki en büyük engelidir. Bunlar kabinemizin milli savunma bakanına bu şekilde saldırabilme edepsizliğini yapmışlardır. Bunlara gereken dersi yargıda vermek durumundayız, vereceğiz de. Önce tazminat sonra ceza.

KAYNAK: DHA

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 12:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
ekonomi
ekonomi - 2 yıl Önce

Günümüz dünyasında çok şey gelip ekonomiye dayanıyor. Ekonomi de bir yerde kredi demek. Çoğu insan iş yapabilmek için kredi çekiyor . Ama şu an kredi faiz oranları çok yüksek olduğu için kimse kredi çekmeye yanaşmıyor. Eğer ülkede ekonomik hareketlilik olsun istiyorsak kredi faiz oranlarının düşmesi lazım. O zaman ekonomik hareketlilik olur. Gündeme gelmesi için haber yapılması dileğiyle
Teşekkürler

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.