CHP'li Öztunç: Türkiye neden gelişmiş ülkelerin plastik çöplerinden kurtulduğu bir ülke konumunda

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Türkiye’nin İngiltere’den en çok plastik atık ithal eden ülke haline gelmesi üzerine harekete geçerek konuyu TBMM gündemine taşıdı

CHP'li Öztunç: Türkiye neden gelişmiş ülkelerin plastik çöplerinden kurtulduğu bir ülke konumunda

Türkiye, İngiltere’den plastik atık ithalatını artırırken, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın verilerine göre ülkemizde atıkların sadece yüzde 1’i geri dönüşüme giriyor. Kalanlar ise katı atık olarak doğaya büyük zararlar veriyor.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERİN PLASTİK ÇÖPLERİNDEN KURTULUĞU ÜLKE…”

Konunun üzerine hassasiyetle eğilen CHP’li Ali Öztunç, “Plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında olan ve yılda 144 ton plastik atığın denize karıştığı bir ülke, neden plastik atık ithal eder? Neden ülkesini, gelişmiş ülkelerin plastik çöplerinden kurtulduğu bir ülke durumuna getirir?” sorusundan yola çıkarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Öztunç’un önergesinde aynen şu ifadeler yer alıyor:

“TÜRKİYE İNGİLTERE’DEN EN ÇOK PLASTİK ÇÖP İTHAL EDEN ÜLKE”

“Malezya ve Vietnam'ın İngiltere'den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesi ve Polonya'nın da konuyu değerlendirmeye başlamasının ardından, Türkiye İngiltere'den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdi. İngiltere Çevre Ajansı'na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018'in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye'ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 12 bin 22 tondu. “

“GÜNDE 144 TON PLASTİK ATIK DENİZE KARIŞIYOR”

“Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) 2015 yılında dair verileri, Türkiye'nin çöpünün sadece yüzde 1'ini geri dönüşüme yolladığını, gerisini ise katı atık sahasına gönderdiğini gösteriyor. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke

arasında. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Akdeniz’i Plastik Kirliliğinden Kurtarmak Raporu”na göre, Türkiye’de günde 144 ton plastik atığın denize karıştığı belirtiliyor.”

Öztunç’un mevcut duruma istinaden Bakan Kurum’dan cevap istediği sorular ise şu şekilde:

1- Türkiye hangi ülkelerden, yılda kaç ton plastik çöp ithal etmektedir?

2- Plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasında olan ve yılda 144 ton plastik atığın denize karıştığı bir ülke, neden plastik atık ithal eder? Neden ülkesini gelişmiş ülkelerin plastik çöplerinden kurtulduğu bir ülke durumuna getirir?

3- Türkiye'de yılda kaç ton katı atık toplanmaktadır? Toplanan bu atıkların ne kadarı geri dönüşümde değerlendirilmekte, ne kadarı katı atık depolama tesislerinde depolanmaktadır?

4- Yurtdışından plastik atığı ithal etmeden geri dönüşüm tesislerinin ihtiyacın giderilebileceği bir sistem neden kurulmamaktadır? Bu yönde Bakanlık olarak ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Bu çalışmaları yeterli görüyor musunuz?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 12:36
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.