AK Parti'nin ''seçim sistemi taslağı''nda dikkat çeken düzenleme

Siyaset gündemini en çok konuşulan konularından olan 2023 yılında yapılacak seçimdir. "Yeni bir seçim sistemi" ile girmek isteyen AK Parti iktidarının taslak metni ortaya çıktı.

AK Parti'nin ''seçim sistemi taslağı''nda dikkat çeken düzenleme

Habertürk yazarı Sarıkaya, “AK Parti’nin hazırladığı taslak henüz Meclis’e gelmemiş olmakla birlikte Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nda da düzenleme getireceği ileri sürülüyor. TBMM kulisinde aktarıldığına göre, bu kanunda en dikkat çeken düzenleme il seçim kurullarına ilişkin olacak. İl seçim kurullarındaki en kıdemli hâkim şartı kalkacak mı?” değerlendirmesini yaptı.

Sarıkaya yazısında, "Çünkü mevcut kanun 'il merkezinde görev yapan en kıdemli hakimin' il seçim kurulu başkanlığına getirilmesine hükmediyor. Üyelerinin de merkez ilçe seçim kurulu başkanlarından sonra gelen en kıdemli iki üyeden oluşacağını şarta bağlıyor. Kanun’un bu hükmü yerel seçimde İstanbul’da iktidar açısından büyük soruna yol açtı. O tarihte en kıdemli hakim, il seçim kurulu başkanı oldukça zor günler geçirdi, kendisinden sonra gelen en kıdemli kadın hakim de mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na verdi. İktidar kesimi bu durumun içinden konuyu YSK’ya taşıyıp seçimi iptal ettirerek çıkmaya çalıştı, ancak bu daha büyük bir oy kaybına neden oldu. Bir daha benzer sorunla karşılaşmamak için kanunda il seçim kurulu başkanlığına en kıdemli hakimin gelmesine ilişkin hükümde değişiklik yapılması planlanmış. Bunun yerine YSK’nın il seçim kurullarını belirleme hakkına sahip olacağına yönelik düzenlemeye gidilmek istenmiş. Henüz kanun teklif taslağı olmadığı için bunun kesinlik kazandığını söylemek olası değil. Ancak bir noktanın altını çizmeliyim ki seçim kanunları ile çok oynamak geçmiş iktidarlara fayda getirmedi. Yaptıkları düzenlemeler bir süre sonra kendilerine sorun yarattı" ifadesini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.