AK Parti'nin oyları iyice eridi: 5 anketin 4'ünde Erdoğan'a kötü haber

Avrasya Araştırma Şirketi'nin Başkanı Kemal Özkiraz, Youtube hesabından son 10 anketin sonuçlarını değerlendirdi. Özkiraz, ''Erdoğan'ın bu seçimleri kazanma ihtimali neredeyse yok'' ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin oyları iyice eridi: 5 anketin 4'ünde Erdoğan'a kötü haber

Avrasya Araştırma Şirketi'nin Başkanı Kemal Özkiraz, Youtube hesabından son 10 anketin sonuçlarını değerlendirdi. Özkiraz, "Erdoğan'ın bu seçimleri kazanma ihtimali neredeyse yok" ifadelerini kullandı.

Özkiraz, "Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'la kıaslandığı anketlerde Akşener'in son 4 anketin 3'nde Kılıçdaroğlu'nun ise son 5 anketin 4'ünde Erdoğan'ın önünde çıktığını gözlemlemiştik" açıklaması yaptı.

Özkiraz, Youtube hesabından yayımladığı analizine Artıbir Araştırma'nın son anketinden çıkan sonuçları değerlendirerek başladı. Artıbir araştırmanın anket sonuçları şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılaştırıldı. "Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olursa kime oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Artıbir araştırmanın anket sonuçları şöyle: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılaştırıldı. "Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olursa kime oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi.

Araştırmada; İmamoğlu: 46.1, Erdoğan: 44.2, kararsız: 9.7, fark: 1.9 çıktı. Özkiraz, tabloyu fazla "iyimser" bulduğunu belirtti.

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA...
Kararsızlar dağıtıldığında İmamoğlu ile Erdoğan arasındaki fark artıyor. İmamoğlu: 51.1, Erdoğan: 48.9 olurken, fark: 2.2'ye çıkıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ile Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılaştırmasında ise Yavaş: 45.8, Erdoğan 42.7, kararsız: 11.5 fark: 3.1 olarak çıkıyor.

KARARSIZLAR FARKI NASIL ETKİLİYOR
Kararsızlar dağıtıldığında Yavaş: 51.75, Erdoğan: 48.25 fark ise 3.5'e yükseliyor.

Kemal Özkiraz, sonuçları neden iyimser bulduğuna dair Mart ayından itibaren yapılan anket grafiğini paylaştı. Özkiraz "yaptığımız araştırmalarda kararsızların muhalefet lehine yönelim gösterdiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Sonuçları analiz eden Özkiraz, HDP seçmeninin kendi partilerinin aday çıkarma ihtimaline karşı "kararsızım" yanıtını verdiğini söyledi. Erdoğan'ı önde gösteren tek anket şirketinin ise AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Optimar Araştırma'nın olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 09:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 3 hafta Önce

Ver mehteri zama devam

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.