Adalet Bakanı Gül'den açıklama: Ceza indirimi yeni yargı paketinde yok

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını belirterek, "O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek." dedi.

Adalet Bakanı Gül'den açıklama: Ceza indirimi yeni yargı paketinde yok
banner150

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti TBMM Grup Toplantısı için geldiği Meclis'te  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu ifade eden  Gül, bu davaları hızlandıracak ve daha rasyonel hale getirecek birtakım  düzenlemeler düşünüldüğünü, pakette daha çok usul hükümlerine ilişkin  düzenlemeler olacağını söyledi.

İkinci yargı paketinin cezaya ilişkin bir düzenlemeyi öngörmediğini  dile getiren Gül, "Cezaya ilişkin, ileriki paketlerde yargı reformu çerçevesinde  gündemde olan konular gelebilir. Ama hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik,  icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi birtakım vatandaş lehine  olan, yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor." açıklamasında bulundu.

Ceza indirimiyle ilgili düzenlemenin, Meclisteki siyasi parti  gruplarının belirleyeceği bir konu olduğunu belirten Gül, "Yargı paketi  çerçevesinde öyle bir çalışma yok. O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı  paketi kendi içerisinde devam edecek. Meclis kendi gündemine hakim." diye  konuştu.

MHP'nin ceza indirimine ilişkin teklifinin bulunduğunun hatırlatılması  üzerine Gül, bu konuların siyasi partilerin iradesiyle oluşacağını, kendilerinin  bir şey söyleme imkanlarının bulunmadığını söyledi.

Gül, cezaevlerinin mevcudunu rahatlatacak bir düzenlemenin olup  olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Meclisin bu konudaki takdirini idarenin  uygulayacağını ifade etti. Abdulhamit Gül, yargı reformunda yer alacak konuların  özellikle, "yapanın yanına kar kalan bazı hususlarla ilgili" olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.