Sağlık-Der Başkanı Hanifi Çöplü, Kahramanmaraş Sütcü İmam Üniversitesi ve İstiklal Üniversitesi'ne bu yıl yapılacak rektör seçimlerine ilişkin "Yıl 2022 Kahramanmaraş için dönüm noktası" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bilindiği üzere Rektör seçimleri artık Cumhurbaşkanımızın aldığı karar doğrultusunda kişiye görev takdim edilmekte.

Ancak Cumhurbaşkanımıza aday adaylarının ismi gitmeden kişiler bir elekten geçiriliyor. Seçilmesi planlanan 3 kişinin adı Sayın Cumhurbaşkanımızın masasının önüne bırakıyorlar ve belirlenen isim Rektör olarak göreve başlıyor.

Geçtiğimiz aylarda YÖK de kısa süreli bir deprem oldu bir çok yetkili kişinin görevine son verildi ve yerine başka isimler atandı hatta 19 Üniversitenin zamanı gelmese de rektörlerinin değişecegi sinyali verildi ve düğmeye basıldı kim bilir belki ülke için çok hayırlı iş olacak değişimler.

En önemlisi göreve gelirken arkasına aldıkları gücü hüsrana uğratanlar şimdi yeni modellerin derdine düşecekler artık istemem yan cebime koy da olabilir.

Alınan işaret de aslında bu yönde bazı üniversitelere neşter vurulup başarısızlıkları veya da arkasına dayandıkları vakıf kişi veya kişileri hezimete uğratanların var olduğunu görür gibi olduk  ama atılan güzel adımlarda var tabiki.

Daha bir kaç gün önce Cumhurbaşkanımızın adını da taşıdığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine atanan Prof. Dr. Yusuf Yılmaz hocamız dikkatimizi çekti başarılı bir tıp hayatı olan Yusuf hoca hem genç hem dinamik hemde ön görüsü olan bir rektör olarak atandı bizde umut ediyoruz ki görevini layıkıyla yerine getirecek ve başarılı çalışmalara imza atacaktır. 

Bizde gelelim kendi şehrimize kendi üniversitelerimize 30. Yılını dolduran Kahramanmaraş Sütcü İmam üniversitemiz ve yeni kurulan İstiklal Üniversitemize iki üniversitemizin de bu yıl rektör seçimleri yapılacak.

Köklü üniversitemiz olan KSÜ de eski rektör Durmuş Deveci görevden alındıktan sonra vekaleten Prof. Dr. Niyazi Can atandı ve kısa sürede özellikle Birlik Vakfının destegini arkasına alan Can göreve asalaten atandı ve geldiği ilk günden itibaren herkese kapılarını açtı ve birlikte çalışıp şehrimizi üniveristemizi ayağa kaldıracağız söylemini herkese benimsetti ancak işleyiş ve gidişat öyle olmadı ve her seferinde tıkandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir'in meydan çalışmaları yarım mı kaldı? Buraya kale mi yapılıyor? Kahramanmaraş Büyükşehir'in meydan çalışmaları yarım mı kaldı? Buraya kale mi yapılıyor?

Aslında tıkanma sebeplerinden en önemlisi herşeye tamam deyip ama yapmamasıydı. Buna örnek çok verilebilir biz özellikle Tıp fakültesi üzerinde duracağız çünkü en iyi bildiğin işi yapmak en doğrusu.

Rektör Niyazi Can hocamız ile birçok defa görüştük sorunlar ve öneriler için gittik gittik geldik ancak her seferinde 3 gün 5 gün ha oldu ha olacak duygusu ile geri geldik istenilen şeyler tamamen hasta hastane hekim ve hasta hakları sorunlarının üzerine istenilen şeylerdi. Ancak her seferinde ya ötelendi yada en büyük koz Tıp fakültesi yönetimine emir verdim yapacaklar söylemiydi.

Şimdi Tıp fakültesinin yönetimine verilen emir yerine getirildimi daha önce 20 maddelik basın ile paylaştıgımız önerilerin içinden sadece 5 tanesi yapıldı kötümü oldu hayır çokta güzel oldu hastaneye biraz güneş doğdu şimdi gel gelelim önemli maddelere bu önerileri kim isteyecek ve kim uygulayacak tabiki rektör bey isteyecek Tıp fakültesi Dekanlıgı Başhekimliği baş müdürlüğü uygulayacak şimdi önemli nokta bu yöneticiler kimler Dekan bey geçmiş yıllarda Necip Fazıl Hastanesinde başhekimlik yapmış kısa süre içinde görevden alınarak Konya ya Genel Sekreter olarak atanmış ve orada da kısa sürede olumsuzluklar nedeniyle tekrar KSÜ'ye dönmüş ve Diş fakültesi nin dekanı olmuş ve oradanda uzaklaştırılmış en son Niyazi Can beyin ekibi listesinden Diş Fakültesi Dekan vekili olarak göreve başlamış ve kısa sürede eski Dekan Prof. Dr. Kamile Gül'ün görevden ayrılmasıyla Tıp Fakültesinin de Dekan vekili olarak göreve devam etmiş ve halen etmekte.

Dekan yardımcısı İsrafil bey daha önce Durmuş Deveci zamanında başhekimlik yapan kişi görevden alınıp yerine Doç. Dr. Ökkeş Bilal'in atanmasıyla nasıl olduysa bir anda dekan yardımcılığı görevine getirildi ve halen devam etmekte.

Rektör beyin göreve ilk atandığı zaman söylediği bir söz vardı yanlış veya eksik yapılan işleri düzeltip herşeyi iyi hale getireceğiz demesiydi.

Şimdi yanlış veya eksik olan işleri yapan veya eli olanlar ile sizin uzun zamandır birlikte görev aldıp idare ettiğiniz ekip aynı kişi bu nasıl olacak iyiydi niye görevden aldınız,köyüydü niye görev verdiniz diye hep sorduk ancak cevap alamadık.

Konuyu biraz toparlayalım biraz şehir ve halk ile barışık bir şekilde ilerleme sözü veren kişiler malesef ne kurum ne sivil toplum kuruluşu ne de basın ile barışık anlayacagınız başı ile sonu bir olmayan söylem ve eylemler ile görev süresi dolmak üzere inşallah şehrimiz için üniveristemiz için daha iyi ve daha etkili yöneticiler göreve gelirler.

Devamı haftaya...