Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "hayalim" dediği şehir hastanelerinin maddi yükü ortaya çıktı.

AK Parti iktidarının "cebimizden kuruş para çıkmayacak" dediği şehir hastanelerinin hesabını Sağlık eski Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

Koca şehir hastanelerinin 322 milyar Euro olan kira bedelinin bütçeye yükünü 27.5 milyar Euro’yla sınırladıklarını söyledi.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre şehir hastaneleri konusunu sık sık TBMM’de gündeme getiren, CHP Balıkesir eski Milletvekili Dr. Fikret Şahin, “Hani 1 kuruş ödemiyordunuz. Bu neyin parası?” diye sordu.

Şahin, şehir hastanelerini işleten firmalarla yapılan sözleşmeler halktan gizlendiği için gerçek ödemelerin gün yüzüne çıkmadığını söyledi. Eski bakan Koca’nın açıklamalarıyla gizli kapaklı uygulamaların küçük bir kısmının kamuoyuna yansıdığına işaret eden Şahin, “Şehir hastanelerinde birçok karanlık nokta var. Soygun devam ediyor” dedi ve şunları söyledi:

“Kapalı kapılar ardında kamunun aleyhine, müteahhitlerin lehine öyle bir sözleşme yapmışlar ki müteahhitlere dövizle ödenen kiraların üst limiti açık bırakılmış. Bu nedenle bütçe büyük bir risk altındaydı. Sonradan o limiti düzenlediler. Ancak yeni hali de gizli. Koca kira maliyetini indirdiklerini söylüyor ancak bu hesabı neye göre yaptı açıklamıyor.”  Şahin, şehir hastanelerine kiranın yanı sıra 19 kalemde hizmet bedeli ödendiğini de belirtirken, “Bu şirketlerin 5 yılda bir ihaleyle yeniden belirlenmesi gerekiyor. İhale sayesinde kamu daha az para öder. Ancak ihalelerde bu işler yine aynı firmalara veriyor. Zaten firmaların da başkası işi alacak olursa hastaneleri çalışamaz hale getirecekleri tehditlerini savurduklarını duyuyoruz” dedi.

Editör: Menekşe Topaloğlu